Yüksek Boyutlu Videolar Nasıl Paylaşılır


0

Yüksek ebatlı videoları başkalarına göndermek, sanıldığı gibi kolay değildir; video göndermek amacıyla sarf edilen mesajlaşma platformları, bu hususta aşırı kısıtlayıcı olabiliyor. Bir videonun boyutu, fazlası e-posta sağlayıcısının kullanıcılarına sunmuş olduğu 25 MB dosya ebatı kısıtlamasını, çözünürlüğü ve süresinin uzunluğu nedeniyle aşabilir. Yüksek boyutlu videoları paylaşmak imkansız mı ?

Bu, yüksek ebatlı videoların hiçbir şekilde paylaşılamayacağı manasına gelmiyor. Bir yerden indirdiğiniz, kendinizin çektiği ya da montajını yaptığınız videoları arkadaşlarınıza göndermek amacıyla başvurabileceğiniz envaitürlü teknik vardır. Bu yazıda, yüksek ebatlı videoları arkadaşlarınız ile nasıl paylaşabileceğinizi öğreneceksiniz.

Yüksek boyutlu videoları paylaşmak
Yüksek Boyutlu Videolar Nasıl Paylaşılır – eniyilerde.com

E-posta ile Video Gönderme

Başlangıçta da söylediğimiz gibi nerdeyse bütün e-posta servisleri, e-postanıza eklemek dilediğiniz rastgele bir dosyanın 25 MB ve altında olmasını mecburi kılar. Hatta bu, birtakım e-posta servislerinde 10 MB ile sınırlandırılmaktadır.

Akıllı telefon vasıtası ile çekilen, birkaç dakikadan meydana gelen bir video bile bu sınırı rahatça aşacaktır. Videonun boyutundan yana kaygılı misiniz? Hiçbir şekilde endişelenmemelisiniz, bunu aşmak amacıyla kullanabileceğiniz birtakım yöntemler vardır.

Video ebatı 25 MB’tan büyük ve videoyu arkadaşınıza e-posta vasıtasıyla göndermek istiyorsanız kullanabileceğiniz iki teknik vardır. Bunlardan biri, videonuz amacıyla bir ZIP dosyası oluşturmaktır. Diğeri ise e-posta sağlayıcınızın bulut depolama hizmetini kullanmaktır.

ZIP Dosyası Oluşturma ve Gönderme

ZIP dosyasının ne olduğunu bilmeyenler amacıyla kısa bir açıklama: ZIP dosyası, bir dosyanın sıkıştırılmış sürümüdür. Yüksek ebatlı videonuzu bir ZIP dosyasına ekleyerek boyutunu düşürebilir ve derhal sonrasında ZIP dosyasını arkadaşınıza gönderebilirsiniz.

Yüksek Boyutlu Videolar Nasıl Paylaşılır 1 – yuksek boyutlu videolar nasil paylasilir 2 eniyilerdecom
Yüksek Boyutlu Videolar Nasıl Paylaşılır – eniyilerde.com

Windows’ta bir ZIP dosyası meydana getirmek amacıyla sıkıştırmak dilediğiniz videoyu bulun. Daha sonra videoya sağ tıklayarak “Gönder > Sıkıştırılmış klasör” prosedürünü gerçekleştirin.

MacOS işletim sisteminde ise bir ZIP dosyası meydana getirmek amacıyla söz hususu videoyu bulun. Daha sonra sağ tıklayarak içerik menüsünden “Öğeleri sıkıştır” yazısını seçin.

Elbette yeni oluşturduğunuz ZIP dosyanızın ebatı hala 25 MB’dan fazlaysa, videoyu e-posta aracılığı ile gönderemezsiniz. Fakat üzülmenize lüzum yok; hala kullanabileceğiniz bir teknik var.

Bulut Depolama Hizmetlerini Kullanabilirsiniz

Çoğu büyük e-posta hizmeti bedava bulut depolama kısmı sağlıyor. 25 MB sınırını aşan büyük ebatlı videoları göndermek amacıyla bulut depolama hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Hem Gmail hem de Outlook, dosya ebatının çok yüksek bulunduğu durumlarda, videonuzu alakalı bulut depolama servislerine otomatik olarak yükleme opsiyonu sunar. Bulut depolama hizmetini kullanırsanız, alıcıdan videoyu e-posta sunucusundan ziyade bulut depolama hizmetinden indirmesi istenir. Videoyu ulaştırdığınız şahıs isterse buluttaki videoyu cihazına indirmeden de izleyebilir.

Bulut depolama hizmetlerinin de belirli bir sınırı bulunuyor. Google size 15 GB bedava alan veriyor. OneDrive ve iCloud ise yalnızca 5 GB bedava alan sunuyor. Daha çok alana gereksinim duyduğunuz takdirde açık bir oran karşılığında bulut depolama hizmetine abone olmanız gerekiyor.

iPhone’dan Büyük Video Dosyaları Nasıl Gönderilir ?

İPhone’unuzdan büyük ebatlı bir video göndermek istiyorsanız, bu prosedür amacıyla WhatsApp’ı kullanamazsınız. Sohbet programı üzerindeki ekler 16MB ile sınırlıdır. iMessage bu hususta biraz daha insaflıdır; 100 MB’a kadar yüksek ebatlı videoların gönderilmesine izin verir.

Peki, diğer hangi seçenekleriniz bulunuyor?

Videoyu yakındaki diğer bir Apple cihazına göndermek istiyorsanız, en kolay teknik AirDrop kullanmaktır. Dosya ebatı sınırı yoktur ve üçüncü doğrultu programlar yüklemenize lüzum yoktur; bu özellik işletim düzeneğinin mahalli bir parçasıdır. Bilgisayarlar arasında dosya aktarmanın en iyi yollarından biridir.

iOS işletim sisteminde AirDrop’u açmak için, Ayarlar> Genel> AirDrop’a gidin ve Yalnızca Kişiler’i ya da Herkes’i seçin. Ardından, Fotoğraflar programını açın ve göndermek dilediğiniz videoyu bulun. Aktarıma başlamak amacıyla Paylaş simgesine basın ve AirDrop’u seçin.

Büyük video dosyanızı Apple’a ait olmayan bir cihaza ya da yakındaki olmayan bir cihaza göndermeniz gerekirse, en iyi çözüm bir bulut depolama sağlayıcısı kullanmaktır. App Store’da Dropbox, Google Drive ve OneDrive gibi tanınmış bulut servis hizmetleri bulunmaktadır.

Android’de Yüksek Boyutlu Videolar Nasıl Gönderilir?

Ne yazık ki Android işletim sisteminde mahalli bir AirDrop seçeneği yok. Android işletim sistemine sahip olan cihazlardan yüksek ebatlı video göndermek istiyorsanız, bulut depolama hizmetlerinden ya da bedava programlardan birini kullanabilirsiniz. Yüksek boyutlu videoları paylaşmak bu programlar ile mümkün.

Ücretsiz, yüksek ebatlı dosya transferi amacıyla sizlere birkaç teklifte bulunduk. Sizler amacıyla derlediğimiz bedava programlar şu şekildedir:

WeTransfer

Boyutu 2 GB’nin altında olan videoları bedava bir şekilde göndermek amacıyla WeTransfer adlı bu programlamayı denetim edebilirsiniz.

Pushbullet

25 MB’a kadar dosya göndermek amacıyla Pushbullet’in bedava sürümünü, 1 GB’a kadar dosya göndermek amacıyla ise 40$ karşılığında Pro versiyonu satın alabilirsiniz.

Send Anywhere

Send Anywhere, Android işletim sisteminde bulabileceğiniz AirDrop’a belki de en yakın yöntemlerden biridir. Send Anywhere kullanarak dilediğiniz şahsa 50 GB boyuta kadar video gönderebilirsiniz ve gönderilen bütün dosyalar şifrelenir.

Merak ettiğiniz soruları ister yorum kısmından ister iletişim kısmından isterseniz de Eİ Forumu kullanarak sorabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları