Yeni Yatırımcıların Borsada En Sık Yaptığı Hatalar


0

Diğer yatırım türevlerinde de olduğu gibi borsada da yatırım yapma amacı para kazanmaktır. Çoğu yatırımcı tarafından en çok yapılan hataların başında.. yatırım yaptığı andan itibaren kazanmaya başlama isteğidir. Örnek vermek gerekirse, yatırımcı saat 16.05 de hisse senedi alıyor ve 16.06 dan itibaren yada ertesi gün kazanmak istiyor .. evet bazen yatırım yaptığımız şirket lerin kağıdı aldığımız andan itibaren yükselmeye devam eder yada yükselmeye başlar ama her zaman böyle olacağı anlamına gelmez. Bu birnevi körü körüne para kazanma isteği oluyor.

Borsada en sık yapılan hatalar; (hisse senedi piyasasında) ve yapılması gerekenler;

1- Borç ile yatırım yapmak

İhtiyacı olan bir parayı kısa vade de nasılsa yükselir düşüncesi ile tutarsızca alım yapmak. Evet borç para ya da ihtiyacı olan bir para ile yatırım yapan yatırımcıların hem stres hemde hızlı para kazanma arzusu ile tam tersi olarak kayıp ta olduğu bir gerçektir. Bir şirketi ne kadar iyi takip ederseniz edin, borç yada acil ihtiyaç larda elinizde yatırım hesabınızdaki değeri bozdurmadan acil ihtiyacınızı çözecek bir paranız yok ise olası jeopolitik gelişmeler yada şirketsel beklenmeyen olumsuz durumda elinizdeki leri panik le zararına satma durumunuz göz ardı edilemez. Bu yüzden ihtiyacınız olmayan bir para ile yatırım yapmak ve belirli bir tarihte borç ile alınan değeri satma durumunuz yok ise bu sizi daha rahat hissettirecektir.

2- Hızlı para kazanma isteği ve bilmediğiniz şirketlere yatırım yapmak.

Yatırımcıların en sık yaptıgı hatalardan biri ise takip etmediği şirkete hızlıca giriş yapmasıdır. Portfoyünüzde olmayan ya da  takip etmediğiniz bir şirkete kulaktan dolma bilgiler ile yatırım yapmak doğru değildir. Bir şirkete yatırım yapmak istiyor iseniz.. dönemsel bilanço verilerine, yatırımcıya yönelik teşvik edici haberlerine ve jeopolitik/şirketsel olaylara verdiği tepkiyi ölçerek yatırım yapmak yine sizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Yaptığınız yatırım adı üstünde “YATIRIM” .. hemen aldığınız dakika kazanç sağlamasını beklememek gerekir. Takip ettiğiniz bir şirketin kağıt değeri düşüyor ve kafanızda belirlediğiniz bir alım fiyatı var.. o fiyata gelince alım yapmışsınızdır ama yinede aldğınız fiyattan daha da aşağı düşüyor? bu durumda şirkete yeni yatırım yaptıgınız için en doğru hareket kademeli alım yapmak olacaktır..

3- Sakin ve panik yapmdan işlem yapmak.

Aslında bu madde yine ihtiyacınız olmayan bir para ile yatırım yaparak ve şirkete olan güven durumunuz ile alakalı olarak bu düşüşün spekülatif bir düşüş olduğunu düşünüyor iseniz bu düşüşler kademeli alım yöntemi ile yine size para kazandıracaktır.

4- Piyasaların hangi olaylara nasıl tepkiler verdiğini bilmek.

Borsada anlık olaylara yada ekonomik takvim de günlük bazda gelen verilere piyasaların tepkisini bilmek gerekir. Tabi bunun için tecrübe, zaman ve kimi zaman da para kaybetmek gerekir 🙂 Sayfamızda bulunan  ekonomik takvim üzerinden günlük beklenen veriler ve önem derecelerini takip edebilirsiniz. Örnek vermek gerekir ise TDİ (tarım dışı istihdam verisi) açıklanacak ve gelen veri beklenti üstü geldi yada beklenti altı geldi. Döviz kur una tepkisi ne olacak.. Döviz in düşmesinden yada yükselmesinden borsa ya nasıl yansıyacak. Bunlar zamanla tecrübe ile bir zaman sonra  ön görü olarak zihninizde yeşeriyor.

Borsada işlem yapan herkes illaki hata yapabilir önemli olan bu hatalarda ders çıkararak tecrübe sahibi olmak. kendi hatalarınızı görmez iseniz her şeyi doğru yaptığınızı düşünürsünüz. En önemlisi ise tecrübe sahibi olmadan asla büyük yatırımlar yapmayın. Çünkü olası jeopolitik ya da şirketsel olumsuz durum da panik yapma durumunuz yatırım miktarınızın yüksek olmasından dolayı daha çok. Bu sebepten dolayı tecrübe sahibi yani piyasa diline hakim olana kadar ufak yatırımlar ile öğrenin.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları