Yazılımcı gözünden 1 milyon yazılımcı projesi!


66
11 Paylaşım, 66 Beğeni

Bu videomuzda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortaya çıkardığı 1 milyon yazılımcı projesi hakkında görüşlerimizi paylaşıyoruz. Bilindiği üzere özellikle son zamanlarda yazılımcı olmak herkesin rüyası. Ülkemizde popüler olan bu meslek bu proje ile daha da popüler hale gelecek. İşte merak edilen tüm detaylar!

1 milyon yazılımcı projesi nedir?

Bu projeye baktığımız zaman Türkiye’nin hedef olarak 1 milyon yazılımcı geliştirmek istediğini görebiliyoruz. Bilgi Teknolojileri tarafında ilerlemek ve kariyer yapmak isteyenlerin şüphesiz başvuracağı bu projeyi Hazine ve Maliye Bakanlığı yürütüyor.

Online olarak eğitim sunan bu proje ile birlikte bilgisayar programlama, siber güvenlik veri tabanı, blockchain ve oyun programlama gibi çeşitli alanda dersleri bulabilmek mümkün. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan sizi video ile baş başa bırakalım. İyi seyirler!

Bu projeye başvuru nasıl yapılır? 

BTK Akedemi üzerinden gerçekleşen eğitimlere Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde oluşturulan sayfadan – https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/ – başvuru yapılabiliyor.

Son zamanlarda fazlasıyla talep gören 1 milyon yazılımcı projesine 30 Nisan itibariyle 451045 kişi başvurdu. 334793 aktif kullanıcının olduğu ve 139290 kişinin sisteme öz geçmişini yüklediği açıklandı.

Bu proje kapsamında eğitim alacak kişiler aşağıda yer alan farklı onlarca alandan birinde iş bulabilecek. Farklı amaçlara hitap eden bu iş alanları iş bulma konusunda da hem iş verenleri hemde yazılımcıları rahatlatacaktır.

 • İş Analisti
 • Network Uzmanı
 • Sistem uzmanı
 • Sistem analisti
 • Veri analisti
 • Proje yöneticisi
 • Raporlama Uzmanı
 • Sızma Uzmanı
 • Siber Güvenlik Uzmanı
 • Veritabanı yöneticisi
 • Web Tasarım Uzmanı
 • Yazılım Geliştirme

Genel olarak bakmak gerekirse Türkiye’de yazılımcı olmak isteyen kişiler yada hobi olarak bu işi yapmak isteyenler için bu proje oldukça önemli. Türkiye’de ve dünyada popüler olan ve güzel kazançlar elde eden yazılımcılar artık daha da önemli hale gelecek.

Yazılım geliştiren sayısı artacağı için kalitede bir düşüş kesinlikle yaşanacaktır. Eğer sizde yazılım alanında ilerlemek ve bir yazılım geliştirici olmak istiyorsanız kendinizi projeleriniz ile  öne çıkarmanız da kesinlikle fayda var. Siz 1 milyon yazılımcı projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?Kaynak: https://shiftdelete.net/yazilimci-gozunden-1-milyon-yazilimci-projesi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

66
11 Paylaşım, 66 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları