WhatsApp, Corona virüsü bilgi sitesi kuruyor


0

WhatsApp bugün, devam eden Corona virüsü pandemisi hakkında yanlış bilgilendirme ile mücadele etmek için yaptığı yeni web sitesini duyurdu.

Dünyanın en popüler sohbet uygulaması WhatsApp, Corona virüsü ile ilgili bir bilgi merkezi oluşturdu. Şirket, insanları COVID-19 salgını hakkında bilgilendirmek için bir portal oluşturmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (WHO), UNICEF ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile ortaklık kurdu.

Pandemiyle ilgili tüm bilgiler bir arada

Sayfada, Corona virüsü salgını sırasında WhatsApp’ın nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiler de yer alacak. Bu ipuçları ve öneriler; eğitimcilerin, hükümetlerin ve sağlık profesyonellerinin salgın sırasında daha iyi iletişim kurması için uygulamanın farklı özelliklerini sunan bir nevi kılavuz niteliği taşıyor.  Şirket, yeni oluşturulan bu portalın DSÖ ve UNICEF’in mesajlaşma hatları hakkında da bilgi içereceğini söyledi. Bu yardım hatları, güvenilir kaynaklardan Corona virüsü hakkında bilgi almak isteyen kişiler için yardımcı olabilir. Facebook’a ait olan WhatsApp uygulaması, vatandaşlara Corona virüsü ile ilgili veriler göndermek için Singapur, İsrail, Güney Afrika, Brezilya ve Endonezya gibi yönetimlerle de çalışıyor.

Söylentiler ortadan kalkacak

WhatsApp Başkanı Will Cathcart, pandemiyle ilgili tüm bilgilerin erişilebilir kolay bir kaynaktan öğrenilmesini istediğini söyledi. Will Cathcart konuyla ilgili olarak şöyle dedi: “İnsanların bağlantı kurmasına yardımcı olabilecek basit bir kaynak oluşturmak istedik. Ayrıca, WhatsApp’ta yayılan söylentileri ortadan kaldırmak için teyitli bilgi sağlayıcılarıyla çalışmak istedik. Poynter Enstitüsü ile ortaklık kurabilmekten mutluluk duyuyoruz. WhatsApp içinde doğrudan güncelleme yapabilmeleri için dünyanın dört bir yanındaki sağlık bakanlıklarıyla çalışmaya devam edeceğiz.” WhatsApp, 1 milyon dolarlık hibe sağlayarak Poynter Enstitüsü’nün Uluslararası Olgu Kontrol Ağını (IFCN) destekliyor. İttifakın şu an 45 ülkede 100’den fazla örgütü var.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra WhatsApp’ta bir iletinin gerçekliğini kontrol etmeyi sağlayan herhangi bir yardım hattı olup olmayacağı henüz belli değil. Ancak 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip bu platformun salgınla mücadele yöntemi olarak geliştirdiği uygulama, teyit edilmemiş yanlış söylentilerin önüne geçecek gibi görünüyor. Şimdilik Türkiye için Türkçe bir açıklama yok. Ancak ülkemizdeki vaka sayısı gün geçtikçe arttığı için bu platform, yakın zamanda Türkiye için de kullanılır hale getirilebilir. İlgili bilgi merkezine buradanulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/whatsapp-corona-virusu-bilgi-sitesi-kuruyor


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları