Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı güvenle indi!


1
1 Beğeni

Uzay yarışında Çin de buradayım diyor. Geçenlerde ortaya çıkan ve bu uzay aracı, yeniden kullanılabilir olmasıyla dikkat çekiyor ancak hakkında çok az şey biliniyor. Çin uzay aracı için yeni yapılan haberde yörüngede iki günün ardından üssüne güvenli bir şekilde indiği yazıyor.

Biliyorsunuz 4 Eylül’de Çin, Long March-2F taşıyıcı roket ile yeniden kullanılabilir deneysel bir araç fırlattı. Aracın sır gibi saklanıyor oluşu ise merakı iyice artırıyor.

Çin uzay aracı iki günün ardından geri döndü

Çin medyasında yer alan haberlere göre bu araç, ülkenin uzaya gidip gelmek için hem uygun hem de ucuz bir yöntem sağlıyor. Söylendiği kadarıyla bahsi geçen uzay aracı güvenli bir şekilde indi. Çin’in resmi haber ajansı olan, Xinhua Haber Ajansına göre, araç 4 Eylül’de fırlatıldı ve yörüngede iki gün geçirdikten sonra 6 Eylül’de merkez üssüne geri döndü.

Uzay aracı hakkında, temel tasarımı da dahil olmak üzere çok az şey biliniyor. Uçağın herhangi bir görseli veyahut çizimi bulunmuyor, ancak ABD Hava Kuvvetlerinin gizli X-37B’sine benzer bir uzay uçağı olduğuna dair söylentiler yer alıyor. Çinli bir askeri kaynağın yorumuna yer veren South China Morning Post’a göre, görevle ilgili ayrıntıları verilemeyeceğini ancak meraklı kişilerin X-37B’ye göz atabileceğini söylüyor.

Peki iması yapılan X-37B nedir?

Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı güvenle indi! 3 – cin uzay araci 01

ABD Hava Kuvvetleri’nin insansız X-37B uzay uçağı, Dünya yörüngesindeki uzun süreli uçuşlarda gizli yükler taşıyan bugüne kadar dört gizli görevde yer aldı. Yeniden kullanılabilir olan bu araç, ABD Hava Kuvvetleri uzay teknolojilerini göstermek için “deneysel bir test programı” olarak tanımlıyor .

Kaynak:https://shiftdelete.net/uzay-yarisinda-cin-atilimi-uzay-araci-guvenle-indi

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
1
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

Facebook Yorumları

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları