104
Share via
15 shares, 104 points

En iyi müzeler hangileri ? Gezilebilecek müzeler hangileri ? En iyi tarihi müzeler hangileri ? cevapları bu yazımızda… Asya ile Avrupa arasında köprü vazifesi gören biricik vatanımızın üzerinde, birçok medeniyet tarihin çok eski çağlarından itibaren hayat bulmuştur. O medeniyetlerin bize tarih emaneti olarak bıraktıkları güzide eserler, ülkemizin çeşitli illerindeki müzelerimiz ile korunmaktadır. Bu açıdan gerek yurt dışından gelen turistler gerekse de yerli turistler Türkiye’de en iyi müzeler konusunda araştırmalar yapmıştır. Ülkemizde birçok değerli müze bulunmaktadır. Bilmeyenler için ise Türkiye’nin En İyi Müzelerini sizlere listeledik.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara ilimizde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi Anadolu’da yaşamış uygarlıklara ait çeşitli materyaller bulundurmaktadır. Müze 1997 senesinde Avrupa’da yılın müzesi seçilmiştir. Hitit, Asur, Urartu, Frig medeniyetlerine ait olan koleksiyonları içermektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep’te bulunmaktadır. Müzede Zeugma antik şehrine ait birçok eser ve mozaik bulunmaktadır. Bu açıdan dünyanın en büyük mozaik müzesi kabul edilmektedir. Müze 30.000 metrekarelik bir alana kurulmuştur. Yine teknoloji ve mimari açıdan dünyanın en önemli müze komplekslerinden birisidir. Son dönemde çok başarılı restorasyonlar yapılmıştır.

Sümela Manastırı

Meryem Ana adıyla da anılan Sümela Manastırı, sarp kayalıkların üzerine inşa edilmiştir. Trabzon ilimizin Maçka İlçesi’nde bulunmaktadır. Roma döneminde yapılmış olan manastır, birçok bölümden oluşmaktadır. Kapadokya klişelerine benze bir şekilde inşa edilmiştir. Son zamanda çok kapsamlı ve başarılı restorasyonlar yapılmış ve bu şekilde tüm bölümleri ziyaretçilere açılmıştır. Karadeniz’in eşsiz doğal manzarasıyla ziyaret edenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Anıt Müzesi

1500 senedir ayakta kalmayı başaran Mausoleion Anıt Müzesi Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Yenilikçi bir tarzda inşa edilmiş olan müzede dönemim en yetenekli heykeltıraşlarının muhteşem eserleri bulunmaktadır.

BİNLERCE MUHTEŞEM KOLEKSİYON

Ayasofya Müzesi

Bizans İmparatorluğu’nun en büyük kilisesi olan Ayasofya günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Mimarlık ve de sanat açısından dünyanın en önemli eserlerinden birisidir. Bünyesinde birçok mozaik bulundurmaktadır.

Topkapı Sarayı Müzesi

İstanbul’un fethi sonrasında, Ayasofya’nın yanına inşa edilen Topkapı Sarayı günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. 700.000 metrekarelik bir alanda 80.000’den fazla eseri barındıran müze, gerek ülkemiz açısından gerekse de dünya açısından en büyük müzelerden birisi olarak kabul edilmektedir.

Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi Antik dönemin en önemli bölgelerinden birisi olan Karia üzerine kurulmuştur. İçerisinde birçok kıymetli esere ev sahipliği yapmakta olan müze Muğla ilimizin Bodrum ilçesinde bulunmaktadır. Müze Bodrum Kalesi içerisinde yer almaktadır. Dünyanın sayılı, ülkemizin ise tek sualtı müzesidir. Müzede birçok eşsiz koleksiyonun yanında, Uluburun Batığı ve Serçe Limanı Batığı gibi pek çok özel alan da bulunmaktadır.

Efes Müzesi

Tarihin gelmiş geçmiş en gelişmiş medeniyetlerinden birisi olan Efes Antik Kenti içinden çıkarılmış olan eserlerin sergilendiği Efes Müzesi İzmir ilimizde bulunmaktadır. Müze içerisinde sergilenmekte olan eserler, bulundukların yerlere göre düzenlenen salonlarda bulunmaktadır. Ülkemizin en önemli müzeleri arasında yerini alan müzenin en dikkat çeken koleksiyonları arasında; Eros, Artemis, Sokrates ve İsis heykelleri bulunmaktadır. Müze etnografya ve arkeoloji olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır.
Anadolu ve Efes tarihine ışık tutan müzenin orta kısmında bulunan bahçede, eski Türk kasabalarının ticaret yaşamı ile ilgili el sanatları, diğer kısmında ise Antik Çağ’dan itibaren Osmanlı dönemini de kapsamakta olan altın, elektron, gümüş sikkeler bulunmakta.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
HMM HMM
0
HMM
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
OMG OMG
0
OMG
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Facebook Yorumları

yorum

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Send this to a friend