Türkiyede gezilebilecek en iyi tarih müzeleri


0

En iyi müzeler hangileri ? Gezilebilecek müzeler hangileri ? En iyi tarihi müzeler hangileri ? cevapları bu yazımızda… Asya ile Avrupa arasında köprü vazifesi gören biricik vatanımızın üzerinde, birçok medeniyet tarihin çok eski çağlarından itibaren hayat bulmuştur. O medeniyetlerin bize tarih emaneti olarak bıraktıkları güzide eserler, ülkemizin çeşitli illerindeki müzelerimiz ile korunmaktadır. Bu açıdan gerek yurt dışından gelen turistler gerekse de yerli turistler Türkiye’de en iyi müzeler konusunda araştırmalar yapmıştır. Ülkemizde birçok değerli müze bulunmaktadır. Bilmeyenler için ise Türkiye’nin En İyi Müzelerini sizlere listeledik.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara ilimizde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi Anadolu’da yaşamış uygarlıklara ait çeşitli materyaller bulundurmaktadır. Müze 1997 senesinde Avrupa’da yılın müzesi seçilmiştir. Hitit, Asur, Urartu, Frig medeniyetlerine ait olan koleksiyonları içermektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi

Türkiyede gezilebilecek en iyi tarih müzeleri 3 – Zeugma Mozaik Muzesi

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep’te bulunmaktadır. Müzede Zeugma antik şehrine ait birçok eser ve mozaik bulunmaktadır. Bu açıdan dünyanın en büyük mozaik müzesi kabul edilmektedir. Müze 30.000 metrekarelik bir alana kurulmuştur. Yine teknoloji ve mimari açıdan dünyanın en önemli müze komplekslerinden birisidir. Son dönemde çok başarılı restorasyonlar yapılmıştır.

Sümela Manastırı

Türkiyede gezilebilecek en iyi tarih müzeleri 4 – Sumela Manastiri

Meryem Ana adıyla da anılan Sümela Manastırı, sarp kayalıkların üzerine inşa edilmiştir. Trabzon ilimizin Maçka İlçesi’nde bulunmaktadır. Roma döneminde yapılmış olan manastır, birçok bölümden oluşmaktadır. Kapadokya klişelerine benze bir şekilde inşa edilmiştir. Son zamanda çok kapsamlı ve başarılı restorasyonlar yapılmış ve bu şekilde tüm bölümleri ziyaretçilere açılmıştır. Karadeniz’in eşsiz doğal manzarasıyla ziyaret edenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Anıt Müzesi

Türkiyede gezilebilecek en iyi tarih müzeleri 5 – anit muzesi 1 1

1500 senedir ayakta kalmayı başaran Mausoleion Anıt Müzesi Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Yenilikçi bir tarzda inşa edilmiş olan müzede dönemim en yetenekli heykeltıraşlarının muhteşem eserleri bulunmaktadır.

BİNLERCE MUHTEŞEM KOLEKSİYON

Ayasofya Müzesi

Türkiyede gezilebilecek en iyi tarih müzeleri 6 – Ayasofya Muzesi 2 2

Bizans İmparatorluğu’nun en büyük kilisesi olan Ayasofya günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Mimarlık ve de sanat açısından dünyanın en önemli eserlerinden birisidir. Bünyesinde birçok mozaik bulundurmaktadır.

Topkapı Sarayı Müzesi

Türkiyede gezilebilecek en iyi tarih müzeleri 7 – Topkapi Saray Muzesi

İstanbul’un fethi sonrasında, Ayasofya’nın yanına inşa edilen Topkapı Sarayı günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. 700.000 metrekarelik bir alanda 80.000’den fazla eseri barındıran müze, gerek ülkemiz açısından gerekse de dünya açısından en büyük müzelerden birisi olarak kabul edilmektedir.

Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi

Türkiyede gezilebilecek en iyi tarih müzeleri 8 – bodrum su alti muzesi 1 1

Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi Antik dönemin en önemli bölgelerinden birisi olan Karia üzerine kurulmuştur. İçerisinde birçok kıymetli esere ev sahipliği yapmakta olan müze Muğla ilimizin Bodrum ilçesinde bulunmaktadır. Müze Bodrum Kalesi içerisinde yer almaktadır. Dünyanın sayılı, ülkemizin ise tek sualtı müzesidir. Müzede birçok eşsiz koleksiyonun yanında, Uluburun Batığı ve Serçe Limanı Batığı gibi pek çok özel alan da bulunmaktadır.

Efes Müzesi

Türkiyede gezilebilecek en iyi tarih müzeleri 9 – efes muzesi 1 1

Tarihin gelmiş geçmiş en gelişmiş medeniyetlerinden birisi olan Efes Antik Kenti içinden çıkarılmış olan eserlerin sergilendiği Efes Müzesi İzmir ilimizde bulunmaktadır. Müze içerisinde sergilenmekte olan eserler, bulundukların yerlere göre düzenlenen salonlarda bulunmaktadır. Ülkemizin en önemli müzeleri arasında yerini alan müzenin en dikkat çeken koleksiyonları arasında; Eros, Artemis, Sokrates ve İsis heykelleri bulunmaktadır. Müze etnografya ve arkeoloji olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır.
Anadolu ve Efes tarihine ışık tutan müzenin orta kısmında bulunan bahçede, eski Türk kasabalarının ticaret yaşamı ile ilgili el sanatları, diğer kısmında ise Antik Çağ’dan itibaren Osmanlı dönemini de kapsamakta olan altın, elektron, gümüş sikkeler bulunmakta.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları