Türkiye iddiaları için Google’dan açıklama geldi!


0

Kısa bir süre önce ülkemizde yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi / yasasının ilk şartlarından birisi, platformların Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu. Bu kapsamda sosyal medya platformları ile görüşmeler devam ederken, bugün Google Türkiye hakkında önemli bir iddia ortaya atıldı.

2005’den bu yana ülkemizde ‘Google Reklamcılık ve Pazarlama Limited Şirketi’ aracılığıyla faaliyet gösteren Google’ın, sosyal medya yasası sonrasında sadece reklam hizmetleri ile sınırlı kalmayarak, Türkiye’de YouTube gibi bünyesindeki platformların tamamını kapsayan bir şirket açmaya karar verdiği iddia edilmişti.

Google Türkiye: sosyal medya yasası ile alakası yok!

Sosyal medyada hızlı yayılan bu iddiaya karşı Google’dan resmi açıklama geldi. Yapılan açıklamada konunun 5651 sayılı Kanun’da yapılan değişiklikler ve sosyal medya düzenlemesiyle alakasının olmadığı belirtildi. Resmi açıklama şu şekilde;

“2006 yılından beri İstanbul’da kurulu bulunan Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. (‘Google Reklamcılık’) olarak yurtdışında yerleşik Google şirketleri tarafından sağlanan hizmetlerin Türkiye’de tanıtımı ve pazarlanmasına yönelik çalışmalar yapmaktayız.

Türkiye iddiaları için Google’dan açıklama geldi! 3 – google turkiye iddialara yanit geldi 1536x264 1

Bugün medyada yer alan ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da yapılan güncel değişiklikler sebebiyle Google’ın Türkiye’deki operasyonlarında değişikliğe gitmeye karar verdiği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu haberler, Google’ın reklam hizmetlerinin sunumuyla ilgili olarak 2021 yılında yapmayı planladığı bazı yapısal değişikliklerin yanlış anlaşılarak yayılmasına dayanmaktadır.

Konunun 5651 sayılı Kanun’da yapılan değişiklikler ve sosyal medya düzenlemeleriyle bir ilgisi bulunmamaktadır.”

Kaynak: https://shiftdelete.net/google-turkiye-den-iddialara-karsi-aciklama-geldi

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları