Temettü Nedir ? Temettü Nasıl Alınır ?


0

Borsada hisse senedi piyasasında yeni yatırımcılar tarafından merak edilen sorulardan bir tanesi olan “temettü nedir ?” yani “kar payı nedir ?” sorusuna cevabın ne olduğunu açıklayacağız. Aynı zamanda en çok sorulan “temettü almak için hisse senedi ne zaman alınmalı” sorusunun cevabını bu yazımızda paylaşacağız temettünün nasıl alındığını ve neye göre alındığını anlatacağız.

TEMETTÜ NEDİR ?

Temettü yani kar payı, şirket ortaklarının ya da yatırımcısının bir dönem içerisinde şirket tarafından yapılan kar dan hakkını nakit ya da hisse senedi olarak almasıdır. Şirket ortaklarının şirket üzerinde olan paylarına göre belirlenir. Her ortak hisse payı kadar temettü yani kar payı almaktadır.

Temettü nedir ? Temettü Nasıl Alınır ?
Temettü nedir ? Temettü Nasıl Alınır ?

PEKİ TEMETTÜ YANİ KAR PAYI NASIL ALINIR ?

Öncelikle temettü yani kar payı dağıtacak şirkete ortak olmanız gerekir yani o şirkette hisse senedinizin olması gerekir. Sahip olduğunuz hisse senedi sayesinde şirketin temettü / kar payı ödeme gününde bu hakka sahip oluyorsunuz. Temettü/kar payından yararlanmak için şirketin hisse senedini bir gün önce dahil almanız yeterli, yapmanız gereken başka herhangi bir şey yok. Ödeme günü otomatik olarak temetttünüz yatırım yaptığınız hesabınıza gelecektir.

ŞİRKET NEDEN TEMETTÜ DAĞITIR ve TEMETTÜ MİKTARINI NEYE GÖRE BELİRLİYOR?

Şirketin ödediği temettü, yıllık olarak yaptığı net dönem karından vergi ve giderleri düşerek kalan miktarı yüzde 20’den az olmamak kaydı ile yatırımcısına yani hissedarlarına dağıtır.

Temettü genel de yalnızca nakit ya da yalnızca hisse senedi olarak dağıtılır. Fakat bazı şirketler tarafından belli oranlarda hem nakit hem hisse senedi olarakta dağıtıldığı görülebilir.

Sizin için seçtiğimiz diğer yazılar:


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları