Sosyal Medya Yasası Nedir?


3
3 Beğeni

Geçtiğimiz aylarda açıklanan ve Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarının Türkiye’de bir temsilcilik açmasını zorunlu kılan sosyal medya yasası, bugün itibarıyla resmi olarak yürürlüğe girdi. Yeni yasayla birlikte unutulma hakkı da resmen gelmiş oldu.

Sosyal Medya Yasası Nedir?

Sosyal medya yasası; Twitter, Facebook, YouTube, Instagram ve TikTok gibi milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerine bir dizi yaptırım ve yükümlülük öngören bir yasa teklifidir. Resmi Gazete’de bu yasa teklifi, “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” şeklinde açıklanmaktadır.

Sosyal medya düzenlemesiyle; sosyal medya sağlayıcılarına, verilerin Türkiye’de tutulması, temsilci bulundurmaları zorunluluğu gibi birçok yeni yükümlülük getiriliyor.  Bu yükümlülüklere uymayan sosyal medya şirketlerine ise ağır adli para cezaları yaptırımı getiriliyor. Kullanıcının yararına yönelik birçok yaptırım getiren sosyal medya yasasında; Almanya’da yürürlüğe giren ve ülkemizdeki yasayla temsilcilik yönünden benzerlikler bulunan Netzdg yasası model alınıyor.

Kişilik Hakları İhlalleri Sorgulanacak

Sosyal Medya Yasası Nedir? 3 – Top 9 Benefits of Social Media for Your Business 760x400 1

Bu noktada temsilciler 48 saat içinde cevap yükümlülüklerini yerine getirmezlerse 5 milyon TL, 6 ayda bir olan raporu sunmazlarda 10 milyon TL idari para cezasına çarptırılacak. Eğer mahkeme kararıyla içeriğin kaldırılması hükmü verilirse sosyal medya platformları 24 saat içinde içeriği kaldırmaktan sorumlu olacaklar. Eğer kaldırılmazsa içerikten sosyal medyalar sorumlu tutulacak.

Unutulma Hakkı Nedir?

Bugün yürürlüğe giren sosyal medya yasasıyla birlikte kullanıcıların isimlerinin ya da görüntülerinin geçtiği “kişilik haklarına saldırı” olarak nitelendirilebilecek paylaşımlar arama motorunda görülmeyecek. Daha net açıklamak gerekirse belirli kurallar neticesinde isteyen kişiler kendi ismini internette görünmez kılabilecek.

Port Kaydı Tutulacak

Yeni sosyal medya yasasıyla birlikte cep telefonunda internet kullanımı için de yeni bir düzenleme geldi. Bununla birlikte cep telefonlarında sadece IP bilgisi tutulmayacak, bununla birlikte PORT kaydı da tutulacak. Bu sayede aynı IP adresi ile kaç kullanıcının internete bağlandığı tespit edilip bilgileri tutulabilecek.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
1
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

Facebook Yorumları

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları