SEO Analizi Nasıl Yapılır ?

SEO Analizi Nasıl Yapılır ? Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır ? Rakip Site SEO Analizi Nasıl Yapılır ? Cevapları bu yazımızda.

Merhaba arkadaşlar bugün bir çok site sahibinin merak ettiği ve makalelerini yazarken izlediği yollardan birisi olan Rakip site SEO analizinin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

SEO Analizi Nasıl Yapılır ? Eniyilerde.com
SEO Analizi Nasıl Yapılır ? Eniyilerde.com

Herhangi bir SEO sürecinin mühim faaliyetlerinin başında analiz gelmektedir. Bu analiz, SEO hedeflerinizi doğru bir şekilde tanımlamalı ve genel stratejinizi meydana getirmek amacıyla çok önemlidir.

SEO sürecinin türüne, sektörüne ve kapsamına bağlı olarak, bu analiz olabildiğince komplike duruma gelebilir, zira göz önünde bulundurulması gereken pek çok etken vardır. Bu süreci basitleştirmek amacıyla (ve çoğaltmayı, denetim etmeyi ve belgelemeyi kolaylaştırmak),

SEO yarışmacılarını tanımlamak, potansiyel oranını saptamak, değişik faaliyetler ve faktörleri öneme alarak ismim ismim bir iş akışı oluşturalım. Hedeflenecek anahtar kelimeleri, zorluk seviyelerini değerlendirerek ve kaydedilmiş kıstaslara göre bunları seçerek kendimize bir yol belirleyelim. Bir yol saptamak her vakit basit olmayacağı amacıyla size burada biraz daha yardımcı olmak amacıyla doğru analizi nasıl yaparız anlatalım.

SEO Analizi -eniyilerde.com
SEO Analizi -eniyilerde.com

Dört Analiz Aşaması:

1. Potansiyel SEO Rakiplerinizi Tanımlayın:

Bu başlangıç aşaması, bildiğiniz ya da hiçbir şey bilmediğiniz yeni bir müşteri ya da sektör amacıyla bir SEO sürecine başlıyorsanız ve bütün rakipleri açıklamak amacıyla sıfırdan başlamanız gerekiyorsa, bilhassa rakiplerinizi tanımlama süreci çok yararlıdır.

Bunları, aynı türde içerik, hizmet ya da sunduğunuz ürün ya da hizmetleri yayınlayan şirketler ya da internet siteleriyle sınırlı olmadığını, fakat amaç anahtar kelimeleriniz amacıyla arama neticelerinde sizinle rekabet eden rastgele bir internet sitesinin olma ihtimalini unutmayın.

2. SEO Rakiplerinizi Doğrulama:

Farklı kaynaklardan rakiplerinizle alakalı verilere sahip olduktan sonra, bunları doğru şekilde sıralayın ve elde ettiğiniz bilgileri aynı anahtar kelimeler amacıyla analiz ederek ve filtreleyerek rakiplerinizi doğrulamanın süreyi gelmiştir.

Ayrıca, bu aşamada, anahtar sözcük incelemesi yaparak potansiyel hedefleriniz amacıyla anahtar kelimeler listenizi de genişleteceksiniz. Bu, rakiplerinizden ve sahip olunan organik arama verileriniz amacıyla daha evvel tanımladığınız kaynakların ötesinde kaynakları kullanmalıdır. Rakiplerinizin ya da kendinizin hala sıralama yapmadığı kaynaklar, yeni fırsatları temsil edebilir.

3. SEO Rakiplerinizle Karşılaştırın:

Artık SEO rakiplerinize ve potansiyel amaç anahtar kelimelerine sahip olduğunuza göre, bu anahtar kelimeleri seçmek ve sıralamak amacıyla alakalı bütün bilgileri kullanarak sitenize rakiplerinizi toplayabilir, listeleyebilir ve karşılaştırabilirsiniz.

Bu, anahtar sözcük ilgi düzeyi, geçerli sıralamalar, arama hacmi, sıralanan sayfalar ve diğerlerinin yanı sıra alan adlarının bağlantı popülerliği, içerik optimizasyonu ve sayfa neticeleri özelliklerini içerecektir.

4. Hedef Anahtar Kelimelerinizi Seçin:

SEO süreciniz esnasında kısa, orta ve uzun vadede kendi durumunuz amacıyla hedeflediğiniz en iyi kelimeyi seçmek üzere tespit edilen kriterleri kullanarak, daha evvel toplanan bilgileri kendi siteniz ve rakipleriniz amacıyla analizi bitirme süreyi geldi: en yüksek ilgi düzeyine, arama hacmine ve karlılığa sahip. Artık elde ettiğiniz analizler. En iyi başlangıç noktası, popülerlik ve içerik yönünden rekabet edeceğiniz civara ulaşmıştır.

Sorularınızı ve sorunlarınızı ister yorum kısmından ister ei Forum kullanarak sorabilirsiniz.

Yazıyı Beğendiniz mi ?
Sending
User Review
0 (0 votes)

Scriptci

Merhaba arkadaşlar, Bu siteyi kurma sebebim insanların istediği scriptleri tek bir site altında ücretsiz bir şekilde bulmasıydı. Ara ara başka sitelerden bulduğum scriptleri, temaları ve programları da bu sitede paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares