113
Share via
16 shares, 113 points

Sahte tweetler sosyal medya kullanımıyla doğru orantılı olarak arttı. Peki kendimizi bu manipülatif tweetlerden nasıl koruyabiliriz. Sahte tweet nasıl anlaşılır ? Hadi bakalım…

Farklı Fontlar ile Üzerinden “Amatörce” Geçilmiş Sahte Tweetler!

İnsanlar maalesef inanmak istediği şeylere hiç araştırmadan inanıyor. Böyle olunca Photoshop dahi kullanmaktan imtina eden internet müptezelleri (troll) Paint ile meydana getirdiği düzmece tweetlerde değişik font kullandıklarının farkında olamıyor! Twitter‘da bütün tweetler aynı yazı tipini kullanmaktadır. Örnekteki düzmece Tweet makale tarzı itibarıyla düzmece olduğunu basitçe ele veriyor!

Sahte Tweet Nasıl Anlaşılır ? - Eniyilerde.com
Sahte Tweet Nasıl Anlaşılır ? – Eniyilerde.com

Robot Hesaplar

Otomatik hesap oluşturucularla ortaya getirilen ve Tweetdeck tipi uygulamalarla tek merkezden yönetilen “robot” hesaplar “parayla TT yapma” gibi işlemlerde kullanıldığı amacıyla dengesiz bir içerik dağılımına sahip olması yönüyle ilgi çeker. Kah siyasetten dem vururken kah sanatla alakalı içerikler barındırabilir. Bu tip hesapların ihtiva ettiği verilere mutlaka itibar edilmemelidir. Böylesi hesapları anlayabilmenin en kolay ve etkili yolu @ işaretiyle başlayan kullanıcı adlarıdır. Otomatik hesap oluşturucular aynı kullanıcı ismini iki kez kullanıp filtreye takılmamak adına genelde nümerik anlamsız kullanıcı adı alabilmek üzere programlanmışlardır.

Sahte Tweet Nasıl Anlaşılır ? - Eniyilerde.com

Sahte Tweet Nasıl Anlaşılır ? – Eniyilerde.com

Parodi Hesap Mı Yoksa Orijinal Profil Mi ?

Pek çok ünlü ve kamu emektarı şahıs Twitter’ı aktif bir şekilde kullanıyor. Meşhur bir özdeyişi ‘dijitalize’ edersek “Klavyenin de kemiği yok!”. İnternet mecrasında pek çok şahıs ünlü isimler adına profil oluşturabiliyor. Bu profiller genelde bio denilen şahsi açıklama kısmına “Bu hesap sevenleri doğrulusunda oluşturulmuştur.” “Bu hesap parodi hesaptır” diye not düşse de aksi haller de mevcut. Bu yüzden içeriğin mavi tik onay rozeti almış bir hesaptan geldiğinden emin olmak gerekiyor.

Sahte Tweet Nasıl Anlaşılır ? - Eniyilerde.com

Sahte Tweet Nasıl Anlaşılır ? – Eniyilerde.com

Tweet Kimliğiyle Böyle Bir Tweet’in Varolup Olmadığını Kontrol Edin!

Üstte ifade ettiğimiz gibi internet müptezelleri olabildiğince amatör ve ucuz yollarla çarpıcı içerik üretip, buna itibar eden kitleler ortaya getirebilir. Yöntemin kolay ve ucuz oluşundan hareketle düzmece bir Tweet’le karşı karşıya olduğumuzu anlayabiliriz. Veya aşırı uçuk bir söylem sahibi olan Tweet’in doğru olmadığı kanaatine ulaşmamız zor olmaz. Ancak internet müptezelleri çarpıcı içerik üretmek adına olabildiğince profesyonel davranarak görsel olarak gerçekçi Tweet’ler üretebilir.

Üstünde Paint ile oynanmış Tweet görsellerini pikselleri incelemek amacıyla manipülatif bulunduğu basit bir şekilde anlaşılabilir. Ancak internet tarayıcılarında (Chrome’da F12) ile erişilen planlama fonksiyonuyla orijinal görselliği muhafaza ederek Tweet içeriklerini değiştirmek mümkündür.

Sahte Tweet Nasıl Anlaşılır ? - Eniyilerde.com

Sahte Tweet Nasıl Anlaşılır ? – Eniyilerde.com

Bu tür hallerde tweetin doğruluğunu teyit edebileceğimiz yegane veri Tweet ID’sidir. Twitter, atılan her tweet amacıyla otomatik olarak bir id (kimlik) numarası atar ve tweetler twitter.com/status/tweet-kimlik-no şeklinde erişime açılır. Adres çubuğuna tweet URL’si yazıldığında ekran görüntüsünde tespit edilen Tweet yerine diğer bir Tweet görüntüleniyor ya da sayfa bulunamadı hatası alıyorsanız elinizde tweet büyük ihtimalle düzmece bir tweet’tir.

Sahte Tweetlerle Nasıl Mücadele Edilir?

Hatalı bulguların yüzbinlerce insanın zihnini bulandırmasına sessiz kalmak istemiyorsanız düzmece tweet’leri şikayet edebilirsiniz. Tweet ekranının sol üst evresinde tespit edilen işarete tıklayıp açılan menüde Tweet’i Bildir ifadesine tıklayarak sözü edilen tweet’i Twitter’a bildirebilirsiniz. Bunun yanısıra Tweet ID’si görünecek şekilde bir ekran görüntüsü alıp ikamet ettiğiniz yerdeki Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunarak meşru proses başlatılmasına vesile olmanız da mümkün.


Sahte Tweet Nasıl Anlaşılır ? – Eniyilerde.com

Merak ettiğin soruları istersen yorum, iletişim kısmından veya Eİ Forumda sorabilirsin

Eİ Forum


Sizin Tepkiniz Nedir?

Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
HMM HMM
0
HMM
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
OMG OMG
0
OMG
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Facebook Yorumları

yorum

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Send this to a friend