Safari’deki güvenlik açığı için Apple’dan şaşırtan karar!


0

Bir güvenlik araştırmacının yayınlamış olduğu yeni rapora göre, Apple’ın internet tarayıcısı Safari’deki bir hata, bilgisayar korsanlarının Mac ve iOS işletim sistemli cihazlardan dosya sızdırmasını mümkün hale getiriyor.

Apple, Safari’deki güvenlik açığı için 2021’i bekleyecek!

Polonyalı güvenlik firması REDTEAM.PL’nin kurucu ortağı olan Pawel Wylecial, hatayı ilk olarak Nisan ayında keşfetti ve hiç zaman kaybetmeden Apple’a bildirdi. Teknoloji devinin bu hatayı 2021 yılında düzelteceğini belirtmesi sonrasında, Wylecial elindeki detayları kamuoyu ile paylaşmaya karar verdi.

Safari'deki güvenlik açığı için Apple'dan şaşırtan karar! 3 – apple safari guvenlik ozelligi 768x512 1

Açığın Safari’nin metin, bağlantı, dosya ve diğer içeriklerin tarayıcılar arası paylaşımına izin veren yeni bir web standardı olan Web Share API‘de keşfedildiği belirtiliyor. Apple’ın internet tarayıcısı, kullanıcıların hem iOS hem de macOS cihazlarında yerel olarak depolanan dosyaları paylaşmalarına olanak tanıyor.

Ancak bu özellik, bir makaleyi veya başka bir içeriği Safari’yi kullanarak çevrimiçi olarak paylaşmaya çalıştıklarında cihazdan gizlice dosya çalan kötü amaçlı web siteleri tarafından istismar edilebiliyor.

Web Paylaşımı API’sinde keşfedilen bu hata kesinlikle endişe verici, Ancak Apple’ın Wylecial’ın geri bildirimini dikkate alma şekli de öyle. Güvenlik araştırmacıları genellikle hataları kamuoyu ile paylaşmadan önce şirketlere 90 günlük bir güvenlik açığı ifşa süresi verir. Ancak Apple sorunu gelecek yılın baharına kadar erteleyerek Wylecial’a adeta hatayı herkes ile paylaş dedi. Safari’deki güvenlik açığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak:https://shiftdelete.net/safari-deki-guvenlik-acigi-icin-apple-dan-sasirtan-karar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
1
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları