Resmi Gazete’de yeni yönetmelik: TR Karekod yolda


64
11 Paylaşım, 64 Beğeni

Bir süredir ödeme işlemlerinde kullanılan karekodlara ilişkin yeni bir yönetmelik yayımlandı. Yönetmeliğe göre ödeme hizmetlerinde artık TR Karekod kullanılması gerekecek. Merkez Bankasının Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğinde ödeme kapsamında yer alan her ödeme işleminde yeni yöntem kullanılacak.

Yeni dönem başlıyor: TR Karekod

Resmi Gazete’de Ödeme Hizmetlerinde TR Karekodunun Üretilmesi ve Kullanılması Hakkında Yönetmelik adlı başlık ile yayımlanan yönetmelik, toplamda 13 maddeden oluşuyor. Maddelerde yer alan detaylara göreyse TR Karekodunun üretilmesi gerekli olan hususlarda kullanılması koşulu geliyor.

Bunun yanında işyeri tarafından sunulan karekod yöntemi kullanılarak ödeme yapılmasına olanak sağlayan altyapının en geç 31 Aralık 2021 tarihine kadar oluşturulması için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Merkez Bankası bu süreyi bir yılı geçmeyecek şekilde uzatmaya yetkilendirilmiş kurum olarak kayıtlara geçiyor.

Yönetmelikte ödeme hizmeti kapsamına giren giren ve bunun yanı sıra ve karekod kullanılarak yapılan ödeme işlemlerini kapsayan yönetmelik toplamda 4 bölümden oluşuyor.

Yönetmeliğin ilk bölümünde “TR Karekod Yönlendirme Sistemi“, “TR Karekod işlemlerinde ödeme hizmeti sağlayıcısı ile işletmelerin sorumlulukları” ve “Yabancılık unsuru içeren işlemler ve geçici hükümler” gibi konular yer alıyor.

Bu yönetmeliğe göre artık ödeme hizmeti kapsamına giren ve karekodları kullanılarak yapılan her ödeme işleminde, yeni karekodun kullanılması gerekecek zaten bu koşullar yönetmelikte belirtiliyor.

Yayımlanan yönetmeliği okumak isteyenler için bağlantı bırakıyoruz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/resmi-gazete-yeni-yonetmelik-tr-karekod-geliyor

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

64
11 Paylaşım, 64 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları