Otomobilde Yakıt Tasarrufu Yolları


0

Otomobil satın almanın en önemli yönlerinden biri, araçların tükettiği yakıt miktarıdır. Bu noktada, bir araba sahibi olmak isteyen bireylerin en çok araştırdıkları konu, bir arabanın kilometre başına ne kadar yakıt tükettiğidir. Peki yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Dünyanın dev bir lastik üreticisi yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler arasında önemli noktaları sıraladı.

Hızın çok önemli

Yakıt tasarrufu konusunda çoğu kişinin bildiği yöntem yüksek hızlara çıkmamaktır. Aracın hızını artırırsanız, yakıt tüketimi de artar. Burada ifade etmek istediğimiz şey için bir örnek verirsek; Aracınızın hızını 75km / s’den 150km / s’ye çıkarmak araç hızınızın iki katına çıkması anlamına gelir, ancak yakıt tüketiminizi düşünürseniz, araç performansına kıyasla yakıt tüketiminin iki katından fazladır bu nedenle otomobilinizde yakıt tasarrufu sağlamanın yolları arasında ilk sırada hız konusu gelir.

Gerektiğinde klimayı kullanın

Klima, yakıt tüketiminizi önemli ölçüde etkileyen ekstra bir yüktür. Klimanın kullanılmaması kayda değer yakıt tasarrufu sağlar. Bu nedenle, çok fazla kullanmayın, serinlemek istiyorsanız pencereleri açmak aynı işi yapabilir. Bu işlem otomobilde yakıt tasarrufu yolları arasındadır.

Mümkün olan en yüksek viteste sürün

Bilindiği gibi, arabalar mümkün olan en düşük viteste başlamak için tasarlanmıştır. Ancak, özellikle uzun yollarda, en yüksek vitesi belirli bir hızda kullanmak yakıt tasarrufunuzu artıracaktır. Aracınız güvenli olduğu sürece, her zaman daha yüksek viteste sürmek yakıt tasarrufu sağlamanın bir yolu sayılabilir.

Aniden fren yapmayın

Ani frenleme aracınızın momentumunu kaybetmesine neden olur. Aynı ivmeyi tekrar kazanmak için daha fazla yakıt tüketmeniz gerekecek. Bu nedenle, ani frenlemeyi önlemek için duraklama sürelerini iyi takip etmelisiniz. Hızlı manevralar ve ani frenleme gibi agresif sürüş, yumuşak sürüşten% 20 daha fazla yakıt tüketimine neden olabilir.

Yumuşak geçiş önemli

Mütevazı bir şekilde hızlanarak ve mümkün olduğunca yumuşak vites geçişleriyle yakıttan tasarruf etmek mümkündür.

Gereksiz rolantide çalıştırmaktan kaçının

Arabada yakıt tasarrufu nasıl yapılır sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de araç rölantideyken yakıt da tüketmesidir, yani hiç seyahat etmemiş olsanız bile yakıtınız tükenir. Beklerken motoru kapatmak ve hareket etmeye hazır olduğunuzda yakıt tasarrufu yapmak için yeniden çalıştırmak yararlı olacaktır.

Gereksiz yükleri aracınızdan çıkarın

Tahmin ettiğiniz gibi, aracınız ne kadar ağırsa, o kadar fazla yakıt tüketimi olur. Yakıt tüketiminizin her ekstra 50 kg yük için% 1-2 artacağı düşünüldüğünde, yakıt tasarrufu hesabın geri kalanını size bırakıyoruz 🙂

Gerekmiyorsa pencerelerinizi kapalı tutun

Pencere ve panjurların açılması (özellikle rüzgarlı havalarda), aerodinamik çekiş yarattığı için aracınızı yavaşlatır. Bu, aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Pencerelerinizi ve güneş siperinizi kapatarak yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Lastiklerinizi uygun hava basıncıyla şişirin

Gerekenden daha az basınçla şişirilen lastikler daha yüksek yuvarlanma direncine sahiptir ve bu da daha yüksek yakıt tüketimine neden olur. Bu nedenle yakıt tasarrufu
için hava basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi ve lastiğin kılavuza göre doğru hava basıncı ile şişirilmesi sağlanmalıdır. Doğru şişirilmiş lastiklerle% 5’e kadar yakıt tasarrufu yapmak mümkündür.

Aracınıza doğru zamanda ve uygun şekilde bakım yaptırın.

Beklediğiniz gibi, maksimum verimliliği sağlamak için aracınıza düzenli bakım yapılmalıdır. Kirlenmiş bujiler, kirli hava filtresi veya tıkalı yakıt filtresi yakıt tasarrufunuzu olumsuz etkileyebilir. Motor yağının düzenli olarak değiştirilmesi yakıt verimliliği açısından da çok önemlidir. Bu, yakıt tasarrufunuzu% 4’e kadar artırmanıza olanak tanır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

Facebook Yorumları

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları