Mustafa Kemal Atatürk Nutuk Özeti


0
2 Paylaşım

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk‘ün kendi kaleminden çıksn bir eserdir ve 15 Ekim 20 Ekim 1927 yıllarında Ankara’da toplanan Cumhuriyet Halk Partisi’nin İkinci Kurultayı’nda okunmuştur. Kurultay’da okunan bu eser daha sonra geliştirilmiş ve Nutuk olarak basılmıştr. 1881 yılında Selanikte dünyaya gelen Mustafa Kemal 1938 yılında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda bu dünyadan ayrılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Atartürk, Nutuk’ta hayatını ve başarılarını detaylı bir şekilde anlatmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk - Nutuk ( Kitap Özeti)
Mustafa Kemal Atatürk – Nutuk ( Kitap Özeti)

Nutuk Kitap Özeti

Nutuk, ülkemiz ve milletimiz üzerine oyunların oynandığı dönemlerden başlayarak, Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olan İstiklal Savaşını , Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve inklapların yapılışını , kısaca siyasi ve milli tarihimizi birinci elden anlatan değerli bir kaynak eserdir. Eser, TBMM’nin kuruluşundan Cumhuriyetin ilanına kadar gelen başarılı bir tarihi akışın hikayesidir.

Nutuk’ta, kendini tüm varlığıyla ulusuna adamış, mükemmel yetenekleri ile zekanın en iyi örneğini vermiş büyük bir komutanın, inklapçı bir liderin ve ileri görebilen bir devlet adamının, askeri ve siyasi hareketler ile Türkiye Cumhuriyeti‘ne şekil veren temel düşünce ve görüşler yer almıştır. Ayrıca eserde milli değerler sistemine bağlı Cumhuriyet rejiminin, tarih şuuru içindeki gelişmesinin adım adım nasıl oldunlaştırıldığını sosyal ve kültürel alanlara yön verici siyasi ve idari şartların nasıl hazırlandığını yakından görebilmekteyiz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları