Netflix’in tartışma yaratan ”Minnoşlar” filmi için sonuç!


0

Netflix’in açıklamasında kullandığı ifadeler nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde olan Cuties filmi Türkiye’de yayımlanacak ismiyle Minnoşlar filmi hakkında RTÜK’ten yaptırım gelmişti. Netflix Türkiye‘de 9 Eylül 2020 tarihinde seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan film daha çıkmadan büyük bir tartışmanın fitilini ateşlemeye yetmişti. Yayımladığı fragmanla da tepki çeken Netflix daha sonra geri adım atmış olmasına rağmen RTÜK inceleme başlatmıştı. Netflix Cuties filmi için yaptırım geldi. Netflix’in tartışma yaratan ”Minnoşlar” filmi kütüphaneden kaldırılacak!

Netflix Cuties filmi kaldırıldı!

Fransız yapımı olan Cuties, çeşitli sinema festivallerinde adaylıkları bulunuyor. Film bunların yanında komedi ve drama kategorisinde yer alıyor. Sundance Film Festivali’nde en iyi yönetmen kategorisinde ödül kazanan film, Türkiye’de çocukluğu istismar ediyor gerekçesiyle RTÜK’e binlerce şikâyet yapılmasına neden olmuştu. Bu sebeple Netflix’i ve filmi incelemeye alan RTÜK, konu hakkındaki raporunu yayımlanmıştı.

İHA(İhlas Haber Ajansı)’nın yayımladığı rapora göre, RTÜK Başkanlık makamına katalogdan çıkarma ve idari para cezası uygulanması kararı çıkmıştı. Netflix bu filme dair politikasını değiştirmezse perşembe günü yapılacak Üst Kurul görüşmesinde Netflix ile alakalı yaptırım uygulanacaktı. Bu kararın ardından Netflix film hakkında geri adım atarak, kütüphane listesinden kaldırdı.

Netflix'in tartışma yaratan ''Minnoşlar'' filmi için sonuç! 3 – Netflix Cuties filmi icin yaptirim geliyor 01

Netflix’te 9 Eylül 2020 tarihinde yayımlanacak filmin 11 yaşındaki bir çocuğu konu alacağı biliniyor. Bunun yanında yapılan açıklamada ”Dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” şeklinde bir ifadenin yer alması tepki çekmiş bakanlık devreye girerek RTÜK’e başvuruda bulunmuştu.

Minnoşlar filmi için Netflix’ten açıklama!

Yayından kaldırılan film için Netflix basın açıklaması paylaştı. Yapılan açıklamada; “Netflix Türkiye: “RTÜK’ün Cuties/Minnoşlar filmine yönelik taleplerini değerlendirdiğimiz bu süreçte, filmin Türkiye’deki yayın tarihini erteleme kararı aldık.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak:https://shiftdelete.net/netflix-tartismali-cocuk-filmi-icin-yaptirim-geliyor

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
1
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları