Mobil oyunlar ne kadar internet harcıyor?


0

Akıllı telefonları geldiği seviye, pasif olarak mobil oyun sektörünü meydana getirdi. Gittikçe yaygınlaşan mobil oyunlar anketlere göre ülkemizde yetişkinlerin yüzde 79’u tarafından oynanıyor. Peki biz kendimizi oyuna kaptırırken çok oyunculu oyunlar internetimizin kotasından ne kadar harcıyor? Mobil oyunlar ne kadar internet harcıyor sorusunun cevabını merak ediyorsanız popüler oyunların ortalama internet kullanımlarına bir göz atalım.

Mobil oyunlar ne kadar internet harcıyor?

Mobil oyunların internet bağlantısını nasıl kullandığını anlatma gereksinimini duyuyorum. Günümüzde çok oyunculu oyunların internet kullanımları oldukça düşük seviyelerde. Bunun sebebi sunucu ile istemci arasındaki veri aktarımlarının yeni sıkıştırma standartları ile yapılıyor olması. Bununla birlikte istemcinin sunucudan hangi verileri alacağını, hangi verileri kendi bünyesinde tutacağını ayarlaması da büyük bir etken. Mobil veriden tasarruf etmek istiyorsanız oyun içerisindeki sesli iletişimi kapalı tutmanızı öneriyorum.

Şimdi gelin, popüler mobil oyunların ne bir maçta ne kadar internet harcadığına bakalım.

PUBG Mobile

Mobil oyunlar ne kadar internet harcıyor? 3 – mobil oyunlar ne kadar internet harciyor pubg mobile

Dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan PUBG, mobil platformlarda da büyük bir başarı yakalamış durumda. Battle-Royale oyun türünü bize en iyi şekilde yaşatan yapımlardan biri olan PUBG Mobile toplamda 100 kişinin bulunduğu bir haritadaki mücadeleye bizleri konuk ediyor. Yapmış olduğum teste göre Erangel haritasında yirmi dakika civarındaki sürede tamamladığım maçta 6.3MB internet harcandı. Bir maçın yirmi dakika sürdüğünü düşünürsek bir saat boyunca oynamak yaklaşık 20MB gibi bir internet harcamasına neden olacak

Call of Duty: Mobile 

Mobil oyunlar ne kadar internet harcıyor? 4 – mobil oyunlar ne kadar internet harciyor cod mobile

Yakın zamanda en büyük rakibi PUBG Mobile’ı tahtından eden COD Mobile, rakibinin aksine çeşitli oyun modlarına sahip. Battle-Royale tarzının dışına çıkıp FPS oyunlarından alıştığımız ölüm maçı, sniper gibi oyun modlarını mobilde deneyimlememizi sağlayan oyun veri tüketimi konusunda daha cimri. Oynamış olduğum bir ölüm maçı 4.1MB internet harcamasına mâl oldu.

Mobil oyunlar ne kadar internet harcıyor: Clash of Clans

Mobil oyunlar ne kadar internet harcıyor? 5 – mobil oyunlar ne kadar internet harciyor clash of clans

Benim gibi milyonlarca oyuncunun oynamaktan vazgeçemediği RPG oyunu Clash of Clans, sunduğu rekabet ve klan savaşları ile her zaman hafızamda bir yer tutacak. Oyunda iksir, altın, kara iksir gibi değerli madenleri kullanarak köyünüzü geliştirmeyi amaç ediniyorsunuz. Diğer oyuncuların ordularına karşı, köyünüzü korumalı ve klanınızla katıldığınız savaşlarda karşı klanların önüne geçmelisiniz. Oyunu on dakika boyunca oynayarak bir savaş gerçekleştirdim, sonrasında veri tüketiminin 2.7MB olduğunu gördüm.

Minecraft Pocket Edition

Mobil oyunlar ne kadar internet harcıyor? 6 – mobil oyunlar ne kadar internet harciyor minecraft pocket edition

Gelmiş geçmiş en çok satan oyunlardan bir tanesi olan Minecraft’ı bilmeyeniniz yoktur diye tahmin ediyorum. Yine de ne kadar veri ihtiyacı duyduğunu hatırlamak için oyunun amacına tekrardan göz atalım. Minecraft’ta en çok yaptığımız şey blokları bir yerlere yerleştirmek. Bu işlem haritadaki bir koordinatı boyuyor, bir tuvalin bir noktasına fırça değdirmek gibi. Minecraft’ın survival games oyun modunu bir saat boyunca oynadım ve toplamda 78MB veri kullanıldığını gördüm. Bu kullanım böyle bir oyun için fazla mı? Söz hakkı sizin.

Mobile Legends: Bang Bang

Mobil oyunlar ne kadar internet harcıyor? 7 – mobil oyunlar ne kadar internet harciyor mobile legends

MOBA tarzını mobile taşıyan oyunlardan biri olan Mobile Legends boş zamanlarımda oynamayı tercih ettiğim oyunlardan biri. MOBA türünü sevmeyen biri olsam da mobilde oynandığı zaman sanki bu tür tamamen mobil için tasarlanmış gibi geliyor. Bu oyunu bir saat boyunca oynadığımda 7MB veri kullandığını gördüm. Listenin en cimri oyunu dolayısıyla Mobile Legends oldu.

Mobil oyunlar ne kadar internet harcıyor içeriğimizi nasıl buldunuz? Sizler de oynadığınız mobil oyunların ne kadar internet harcadığını yorumlarda belirterek diğer oyuncuları bilgilendirebilirsiniz.

Kaynak:https://shiftdelete.net/mobil-oyunlar-ne-kadar-internet-harciyor


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları