MIT’ten COVID-19 hastaları için radyo sinyali çözümü!


0

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı araştırmacıları, radyo sinyalleri üzerinden hareket takibi yapabilen bir çözüm ürettiklerini duyurdu. RF-Diary isimli çözüm bir kişinin hareketlerini ve nesnelerle etkileşimini metin tabanlı dokümante edebiliyor. Termal harita benzeri bir çıktı ile kullanıcının ekran başında aktiviteyi anlık olarak takip etmesine imkan veriyor.

Alanın radyo sinyalleri ile sağlığı konusunda tedirgin olunun kişiler takip edilebiliyor. Geliştirici ekip evler ve hasteneler için iki ayrı ürün ile sistemin ticarileşebileceğini söylüyor. Bireysel kullanım için yaygınlaşıp, ucuzlayabilmesi ve herkesçe kullanılabilmesi epey zaman alabilir. Ancak hastaneler için çözümün biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz.

MIT radyo sinyalleri ile hareket takip sistemi geliştirdi

MIT CSAIL (Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı) ekibi bu yöntem ile bir süredir parkinson ve demans hastalarını takip ettiklerini, bu sayede hasta ve yakınları için gizlilik kaygılarını ortadan kaldırıp, hastanın huzurunu en iyi şekilde sağlayabildiklerini dile getirdi. Ve hatta COVID-19 salgın sürecinde, hastaların virüsü yaymasına engel olabilmek için bu çözümle hasta takibi yapmaya başladıklarını ekledi.

Sistem, kişinin nesneler ile etkileşimi üzerinden yemek pişirmek, televizyon izlemek, temizlik yapmak gibi faaliyetlerini yüzde 90’nın üzerinde doğru tahmin ediyor. Takibin gece karanlığında da aynı kalitede yapılması bu yöntemi güvenlik kamerasından ayırıyor.

Yüzde 90’lık tahmin yeteneğinin nasıl sağlandığına gelecek olursak, önce kişinin yaşam alanının haritası tanımlanıyor ve ardından veri toplamak adına takip edilecek kişinin günlük eylemlerini yerine getirmesi isteniyor. İşte önceden alınan bu veriler ile takip esnasındaki verilerin ne denli eşleştiği, kişinin hangi faaliyet içinde olduğunu, yanlış giden bir şey olup olmadığını gösteriyor.

Çözümün avantajları bir yana, radyo sinyallerinin duvarların ardından ve metrelerce uzaktan takip edilebilmesi yöntemin ileride gizliliğimiz adına büyük bir tehdit oluşturabileceğini de akıllara getiriyor.

Sizce, MIT radyo sinyalleri ile hasta takip sistemini ticarileştirdiğinde ilgi görür mü? Yorumlarınızı bekliyoruz..


Kaynak: https://shiftdelete.net/mit-radyo-sinyalleri-ile-hareket-takip-sistemi-gelistirdi


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

Facebook Yorumları

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları