Milyarder Birinden Zengin Olmanın Yolları ( Warren Buffet )


0

Nasıl zengin olunur ? nasıl zengin olurum ? benzeri soruları düşünen biri misiniz ? işte dünya milyarderinden sizin için çok yararlı olacak tavsiyeler… Warren Buffett, 75 milyar doların üstünde servetiyle dünyanın en varlıklı adamı. 1962’de Berkshire Hathaway’de hisse senedi satın almaya başladığında, bir hissenin maliyeti 7.50 dolardı. 78 yaşındaki Warren Buffett, bugün Berkshire’ın başkanı ve CEO’su ve şirketin A katagorisi hisse senetlerinin bir payı 250 bin doların üzerinde. Şaşırtıcı başarısını, yazar Alice Schröder ile paylaştığı birkaç kilit stratejiyle açıklıyor. Warren Buffett’ın para kazanma sırlarından bazıları ve size nasıl katkı sağlayabilecekleri hakkında detaylı bilgiler.

Milyarder Birinden Zengin Olmanın Yolları ( Warren Buffet )
Milyarder Birinden Zengin Olmanın Yolları ( Warren Buffet )

1.Yatırıma Kârlarınızı Dahil Edin

Borsadan para kazandığınızda harcamak isteyebilirsiniz. Bunun yerine kârınızla tekrar yatırım yapın. Warren Buffett bunu erken öğrenlerden. Lisedeyken bir dostu ile bir berber dükkanına koymak amacıyla langırt makinesi satın aldı. Kazandıkları paralarla değişik dükkanlara koymak üzere 8 makine daha aldılar. İki dost langırt girişimini sattıktan sonra Buffet, parasıyla hisse senetleri aldı ve ufak işler kurdu. 26 yaşındayken bugünün parasıyla $1.4 milyonluk(174 bin dolar) servete ulaştı. Küçük miktarlar bile büyük servete dönüşebilir.

2.Farklı Olmak İçin İstekli Olun

Kararlarınızı herkesin söylediklerine ya da yaptıklarına göre almayın. Warren Buffett, 1956’da para yönetmeye başladığında akrabaları ve yakın çevresinden $100.000 topladı ve etrafındakiler doğrulusunda acayip bir oyuncu olarak adlandırıldı. Wall Street’te değil, Omaha’da çalıştı ve ailesine, akrabalarına yönetmekte olduğu parayla alakalı neler yaptığını söylemeyi reddetti. İnsanlar onun başarısız olacağını düşünüyordu fakat ilk ortaklığını sattığında $100 milyonun üstünde serveti oldu. Warrent Buffett’a göre başka insanların yatırım ile alakalı yaptığı şeyler hep aynıdır ve kalabalığı takip etmemek gerekir. Ortalamanın üstünde kazanmak amacıyla kendinizi ortalama gelir gerçekleştiren yollarla ya da sıkça yapılan yollarla değil kendi kriterlerinizi kendiniz belirleyin.

3.Hızlı Kararlar Alın ve Boşa Vakit Geçirmeyin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Altın mı ? Bitcoin mi ? En iyi yatırım aracı hangisi ?

Karar vermek amacıyla gereksiniminiz olan bütün verileri daha önceden toparlayın ve alacağınız kararla alakalı erişebileceğiniz değişik bir bilgi yoksa süratli kararlar alın. Warren Buffet, kararlarını süratli şekillendirdiğinden ve kararlarına göre süratle hareket ettiğinden kendisinin bu özelliğinden gurur duyuyor. Bu yüzden gereksiz/uzun süreli karar aşamalarına yer vermenin kaçan fırsatlar manasına geldiğinî, sürenin kıymetli olduğunu biliyor.

4.İşe Başlamadan Önce Bütün Anlaşmayı Açık Hale Getirin

Milyarder Birinden Zengin Olmanın Yolları ( Warren Buffet ) 3 – warren buffet 2 2

Bir işe başlamadan evvel pazarlık gücünüz en yüksek seviyededir. Öyleyse başka tarafın istediği şeyleri sunmanız gerekir. Warren Buffett, bunu çocuk yaşta öğrendi. Dedesi Ernest, kendisi ve arkadaşını kar fırtınası ardından karın altında kalan aile dükkanlarını kardan temizlemek amacıyla çalıştırdı. Hava o kadar soğuktu ki iki arkadaşın eli beş saat kar küreme neticesinde donmaktan beter oldu. Bu iş amacıyla ise dedesi iki arkadaşa bölüşmeleri amacıyla ise 90 cent verdi. Buffett, birkaç kuruş amacıyla bu yorucu işi birkaç kuruş amacıyla yaptığını görünce dehşete kapıldı. Her vakit bir anlaşmanın şartlarını açıkça belirtin. Bu prensip kendi aileniz ve arkadaşlarınız olsa dahi aynı şekilde gerçekleştirin.

5.Küçük Harcamalarınızı Takip Edin

Warren Buffett en düşük masraflara dahi takıntılı yöneticilerce işletilen işletmelere yatırım yapmaktadır. Bir keresinde sahibinin tuvalet kağıtlarını 500’lük rulolar durumunda saydığı bir şirketi kendisinin kandırılıp kandırılmadığını kavramak amacıyla satın aldı (ki kandırılıyordu). Bir keresinde de büro binasının sadece yola bakan cephesini boyayan arkadaşını hayranlıkla karşılıyordu. Her masrafta ihtiyatlı davranmak elde edeceğiniz karı ve aylık performansınızı yakından etkiler.

6.Borçlarınızı Limitlendirin

Kredi kartları ve kredilerle yaşam sürdürmek sizi varlıklı yapmaz. Warren Buffett, ne yatırım gerçekleştirme amacıyla ne de ev kredisi amacıyla mühim miktarda borçlanmalar gerçekleştirmedi. Borçlanmanın yönetilebilir olduğunu düşünen fakat borçla boğulmuş bir çok şahıstan sonsuz üzücü mektup aldı. Onun tavsiyesi: Mecburi olanı ödemek amacıyla alacaklılarla görüşün. Sonra, borçsuz olduğunuzda, yatırım gerçekleştirme amacıyla kullanabileceğiniz paradan tasarruf etmeye çalışın.

7.Israrcı Olun

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Arbitraj Nedir? Arbitraj Ne Demek ? Nasıl Yapılır?

Sıkı çalışmak ve yetenekle daha kuvvetli bir rakibinizi dahi alt edebilirsiniz. Buffett, 1983 senesinde Nebraska Furniture Mart’ı yalnızca iş yapış şeklini beğendiği amacıyla satın almıştır. Bir Rus göçmeni olarak, rehinci dükkanı olarak devraldığı dükkanı Kuzey Amerika’nın en büyük mobilya mağazası durumuna getirmiştir. Onun stratejisi büyük ürün satışlarını ucuz gerçekleştirme ve piyasa payını artırmaktı. Warren Buffett’e göre Rose, kazananı bir mağdurun dışına atan değişmez cesaretini meydana koydu.

Milyarder Birinden Zengin Olmanın Yolları ( Warren Buffet ) 4 – warren buffet 2 ten zenginlik sirlari

8.Bırakmanız Gereken Zamanı Bilin

Bir keresinde Warren Buffett gençken yarış pistine gitti. Bir yarışa bahse girdi ve kaybetti. Parasını geri kazanmak için, diğer bir yarışa bahse girdi ve gene kaybetti. Evine döndüğünde ise bir haftalık kazancını kaybettiğinin farkına vardı ve bu yanlışı katiyen tekrarlamadı. Bir kayıp yaşadığınızda o işten ne vakit uzaklaşmanız gerektiğinizi bilin ve yanlışınızı tekrarlamayın.

9.Riskinizi Ölçümleyin

1995 senesinde Warren Buffett’in oğlu Howie, FBI doğrulusunda borsada fiyat sabitleme suçuyla itham edildi. Warren Buffett, şirketle beraber kalırsa Howie’ye en kötü ve en iyi hal senaryolarını hayal etmesini önerdi. Oğlu süratli bir şekilde, şirkette kalmanın risklerinin rastgele bir potansiyel kazançtan daha çok olduğunu fark etti ve ertesi gün istifa etti. Kendinize “ya sonra?” sorusu, karar vermeye çabalarken mümkün sonuçların tümünü görmenize yardımcı olabilir ve sizi en akıllı seçime yönlendirir.

10.Başarının Gerçek Anlamının Ne Olduğunu Bilin

Servetine rağmen, Warren Buffett başarıları dolar olarak ölçmez. 2006 senesinde başta Bill ve Melinda Gates Vakfı olmak üzere hayır kurumlarına nerdeyse bütün servetini vermeyi taahhüt etti. Kendisi adına yapılacak anıtlara sert bir şekilde karşı çıkmıştır —Warren Buffett Binası ya da Kongre Merkezi olmasını katiyen istememiştir. “Çok parası olan çoğu bireyi tanıyorum,” diyor kendisi ve devam ediyor: “Ve hepsinin kendi adına düzenlenen özel yemekler ve isimlerini taşıyan hastane bölümleri vardır. Ancak gerçek şudur ki, dünyada onları kimse sevmiyor. Benim yaşıma geldiğinizde, başarının ölçüsünün sizi ne kadar insanın sevmesini dilediğiniz ve ne kadarının sizi aslında sevdiğini karşılaştırarak bulursunuz. Hayatınızı nasıl yaşadığınıza dair tek gösterge budur.”


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları