Meme Kanserinin Belirtileri


0

Kanser, organlarda bulunan herhangi bir dokunun hasar görmesi veya kontrolsüz çoğalması nedeniyle oluşan tümörlerden ortaya çıkan bir hastalık. Aynı şekilde meme kanseri de göğüste bulunan dokuların kontrolsüz bir şekilde çoğalması veya hücre gruplarının değişmesi sonucu ortaya çıkar. Her kanserin erken teşhisinde insanların yaşama şansı artar. Meme kanserinde de erken teşhisin büyük bir önemi var. Dünya genelinde meme kanserinin erken teşhisi için bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor ve bunlar sonucunda artık bilinçli kadınlar, meme kanserini kendileri muayene edebiliyor.
Meme kanseri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya baktıktan artık çok yaygın hale gelen meme kanserinin erken belirtilerine geçebiliriz. İşte asla ihmal edilmemesi gereken meme kanserinin erken belirtileri…

Göğsünüzde bir yumru hissedebilirsiniz

Meme Kanserinin Belirtileri 3 – meme kanseri 3 1

Birçok doktor, kadın ve erkeklerin göğsünde yumru fark ettiklerinde kontrol ettirmeleri gerektiğini söyler ancak insanlar göğsünde yumru hissetse bile doktora gitmeyi ihmal ediyor. Bu yumrular ağrısız ve hareket ettirilebilen yumrulardır. Eğer göğsünüzde bir çeşit yumru fark ediyorsanız ve ne kadar süre önce oluştuğunu bilmiyorsanız mutlaka bir doktor kontrolüne gitmelisiniz.

Göğüslerinizde şişlik olabilir

Meme Kanserinin Belirtileri 4 – islik

Hissettiğiniz şişlik, göğüslerin birinde veya ikisinde gözlemlenebileceği gibi göğsün tümünde veya bir kısmında da gözlemlenebilir. Göğsünüzde bir yumru şeklinde olmasa da bir şişlik hissedebilirsiniz. Böyle durumlarda tehlikeli olmasa da cildinizin altında bir problem olabilir.

Göğsünüzün herhangi bir kısmında acı ve ağrı yaşayabilirsiniz

Meme Kanserinin Belirtileri 5 – hamilelikte gogus agirisi 3 1 1

Bazı kişilerin göğüsleri farklı nedenlerden ağrıyor olabilir ancak bir ağrı yaşadığınızda bunu ihmal etmemelisiniz. Göğüsleriniz veya göğüslerinizden yalnızca biri size acı ve ağrı veriyorsa kontrol edilmesi gerekir. Küçük ağrılar bile içeride daha büyük problemler olduğunun göstergesi olabilir.

Göğüslerinizin farklılıklar gözlemleyebilirsiniz

Meme Kanserinin Belirtileri 6 – capezzoli introflessi rimedi naturali 1 1

Meme kanseri olan birçok kadın göğüslerinin normalden daha hassas olduğunu ve dokunmakta zorluk çektiklerini söyler. Meme kanserinin erken belirtileri arasında göğüslerin portakal kabuğunu andıran bir hal alması ve göğüs ucunun içe doğru çökmesi yer alıyor. Bu yüzden göğüslerinizden birinde veya ikisinde böyle bir farklılık tespit edersiniz doktora gitmelisiniz.

Çok yorgun hissedebilirsiniz

Meme Kanserinin Belirtileri 7 – yorgun 1

Genel olarak çoğu insan yorgunluklarının arkasındaki sebepleri günlük koşuşturmalara yorar ancak çoğu hastalık gibi kanser hastalıklarının erken belirtileri arasında yorgunluk semptomu da var. Yüksek düzeyde bir yorgunluk söz konusuysa uzmana başvurmanızı öneririz.

Sindirim sorunlarınız olabilir

Meme Kanserinin Belirtileri 8 – sindirim 1

Meme kanseri, sindirim sistemini ve bunun sonucunda bağırsakları etkileyen bir hormonal değişikliklere sebep olur. Son zamanlarda sindirim sisteminiz çok gerginse ve öksürürken ya da hapşırırken tuvaletinizi tutamıyorsanız bu meme kanseri belirtisi olabilir de olmayabilir de. Bunun için kontrole gitmelisiniz.

Lenf bezlerinizde şişkinlikler olabilir

Meme Kanserinin Belirtileri 9 – 1561549054 endokrinolog v minske 1

Bazen meme kanseri koltuk altına ve köprücük kemiğine yakın olan lenf bezleri etrafına yayılabilir. Bu sebeple burada dokununca hissedilebilen şişliklere neden olur ve hatta göğsünüzde şişlik hissetmeden önce lenf bezlerinde hissedebilirsiniz. Lenf bezlerinin şişmesi, meme kanserinde mümkün olan en erken teşhislerden biri ve bunu asla göz ardı etmemelisiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları