MediaTek Dimensity 800U tanıtıldı! İşte özellikleri


0

Orta segment telefonların vazgeçilmez işlemcilerinden olan MediaTek, yeni işlemcisini duyurdu. MediaTek Dimensity 800U duyuruldu ancak küresel anlamda piyasaya sürülecek mi?

Geçen yıldan bu yıla 5G teknolojisine sahip cihazların sayısında önemli bir artış oldu. Aslında bu cihazları geleceğe hazırlamak gibi de görülmesi gereken 5G’nin yer verildiği cihazlar, çoğunlukla akıllı telefonlar oldu. Hatta 5G, yılın ilk yarısında piyasaya sürülen amiral gemisi seviyesindeki telefonlar için bir zorunluluk haline getirildi. Şimdi ise MediaTek ile orta segment telefonlara taşınıyor.

MediaTek Dimensity 800U duyuruldu: Özellikleri neler?

Herkesin hayalinde amiral gemisi telefonlar bulunuyor ancak büyük bir çoğunluk orta segment telefonları tercih ediyor. Hal böyle olunca orta segment akıllı telefonların yakında 5G yeteneklerini kazanacak olması heyecanlandırıyor.

MediaTek Dimensity 800U tanıtıldı! İşte özellikleri 3 – MediaTek Dimensity 800U duyuruldu 01

MediaTek Dimensity serisinde yeni bir orta sınıf bir 5G yonga seti başlattı. Yonga seti MediaTek Dimensity 800U olarak adlandırılıyor ve orta sınıf akıllı telefonlara yönelik olarak sunuluyor. MediaTek’in Dimensity serisi, 5G bağlantı teknolojisini üst düzey performansla birlikte sağlamak için tercih ediliyor. En yeni Dimensity 800U‘nun sunduğu özelliklere bir göz atalım.

MediaTek Dimensity 800U tanıtıldı! İşte özellikleri 4 – MediaTek Dimensity 800U duyuruldu 02

İşlemci, TSMC’nin 7nm FinFET’i olan enerji açısından verimli bir dayanağı bulunuyor. Dahası, Dimensity 800U sekiz çekirdekli bir yonga seti olarak konumlandırılıyor. 2.4GHz hızına sahip iki ARM Cortex-A76 çekirdeği ve 2.0GHz’e kadar ulaşan altı Cortex-A55 çekirdeği bünyesinde bulunduruyor.

Grafik tarafından bahsedecek olursak, ARM’ın Mali-G57 GPU‘su ile birlikte geliyor. Daha iyi yapay zeka işleme ve diğer görevler için yonga seti bir APU ile birlikte geliyor. LPDDR4X RAM‘i (2133 MHz’e kadar) destekliyor ve UFS 2.1 sınıfı depolamaya sahip.

Daha hızlı daha güçlü

MediaTek Dimensity 800U tanıtıldı! İşte özellikleri 5 – MediaTek Dimensity 800U duyuruldu 04

MediaTek Dimesnity 800U, Full HD plus çözünürlüğü ve 120 Hz ekran yenileme hızını destekliyor. HDR 10 plus video desteğinin yanı sıra MediaTek’in videolar için ek HDR optimizasyonlarına sahip özel MiraVision PQ motorunu da desteklediğini belirtmekte fayda var. Ayrıca 64 Megapiksel sensörünün yanı sıra dörtlü kamera kurulumlarını da destekliyor olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Diğer önemli özellikler arasında ses (VoW), Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.1 yer alıyor. Bu yonga setinde sesli asistan hizmetinin yanında, çift mikrofonlu gürültü azaltma teknolojisine de yer veriyor.

Dimensity 800U’nun ise bu gelişmiş özelliklerine ek olarak 5G teknolojisine yer veriyor olması bu yonga setinin kullanılacağı cihazları oldukça cazip hale getiriyor. Zira birkaç yıl içinde iyice yaygın hale gelecek olan 5G teknolojisine hazır olan bu cihazlar, uzun ömürlü olacak deniyor.

Dimensity 800U, 5G çift SIM desteğiyle birlikte, çift VoNR, alt 6GHz NSA / SA ağları ve 5G iki taşıyıcı birleştirme (2CC 5G-CA) ile birlikte geliyor. 5G diyoruz ancak 5G’nin en büyük dezavantajı yüksek güç tüketimine neden olması. Bunu da düşünen MediaTek, 5G UltraSave teknolojisini kullanıyor. Yani bu durumda işlemcinin çok daha az güç tüketmesini sağlıyor.

MediaTek’e göre Dimensity 800U, Dimensity 720’ye kıyasla yüzde 11’e kadar daha hızlı CPU performansı sunuyor. Bunun yanı sıra bir de yüzde 28 daha hızlı GPU performansı sunuyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/mediatek-dimensity-800u-tanitildi-iste-ozellikleri 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları