MEB Asistan tanıtıldı! İşte detaylar


0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB Asistan uygulamasını tanıttı ve özellikleri açıkladı. 18 milyon öğrenci ve 1 milyondan fazla öğretmenin soruları için geliştirilen sistem, yapay zeka sayesinde kullanıcıları yönlendirecek.

Soruların anında yanıtlanmasının amaçlandığı belirtilirken, en doğru cevabın da kolay ve hızlı bir şekilde kullanıcılara ulaşacağı aktarıldı. Ayrıca özellikler kısmında makine öğrenmesi, doğal dil işleme gibi özelliklerde bahsedildi.

MEB Asistan özellikleri

Virüs önlemleri alınarak gerçekleştirilen toplantıda tanıtılan yapay zeka destekli yeni sistem 7 gün 24 saat öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığına ulaşması sağlayacak. Ayrıca kamu kurumlarında ilk kez yaygın yapay zeka tabanlı sanal sistem de kurulmuş oldu. Şu ana kadar da 500 bin kullanıcı ve konuşma olduğu belirtilirken, teknoloji alanındaki çalışmaların eğitim hayatıyla süreceğini belirtildi.

Dünyanın çok özel ve farklı bir durumda olduğunu belirten Bakan Selçuk, zor zamanlara uyum sağlamak ve gereğini yapabilmenin toplumların kabiliyetini gösterdiğini belirtti. Ayrıca salgın döneminde MEB tarafından uzaktan eğitime hızlı ve etkin uyumluluk sağlandığı belirtilirken, dijitalleşme adımlarının çok daha kısa sürede yapıldığını belirtti. 5-10 yıllık süreçlerde atılabilecek adımların, 5-10 ay içinde yapılması kararlarının alındığı söyledi. Teknolojinin nasıl kullanıldığı değil, onun nasıl eğitime adapte edildiğinin öneminden bahsetti.

MEB Asistan tanıtıldı! İşte detaylar 3 – meb asistan tanitildi iste detaylar 2

MEB Asistan özellikleri içinde sorulan her sorunun cevaplanabileceğini aktaran Bakan Selçuk, önümüzdeki dönemde de daha fazla yapay zeka çalışmasının gün yüzüne çıkacağını belirtti. Uygulamanın hizmete alınmasıyla birlikte gelecekteki yapay zeka çalışmaları da hızlanmış olacak.

Sorulan soruları MEB tarafından yayınlanan bilgi ve belgelerden cevaplayacak olan sistem, güncellemelerle birlikte yeni bilgileri de kullanıcılara ulaştıracak. Cevaplanacak konular arasında burs işlemleri, denklik işlemleri, yurt dışı görevlendirmeler, yurt dışında yüksek lisans, bakanlık projeleri vb. durumlar yer alıyor.

Uygulamanın CBOT tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirildiği belirtildi. Ayrıca MEB Asistan ve EBA Asistan, meb.gov.tr ve eba.gov.tr adreslerinde, sağ alt köşede yer alan avatara tıklanarak kullanılabilecek.

KAYNAK: https://shiftdelete.net/meb-asistan-tanitildi-iste-detaylar


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları