Linux Tabanlı Mini Bilgisayar: Zero Terminal V3


0

Akıllı telefonlar, bilgisayarlarda gerçekleştirdiğimiz pek çok işlemi cebimize sığdırmış olsalar da gerçek ‘bilgisayar kurtları’ için yeterli özgür yazılım kapasitesine sahip değiller. GNU/Linux işletim sistemlerini çalıştırabilen tek kartlı bilgisayarların ortaya çıkışı özgür yazılım konusunda imkanları artırsa da bu sefer de kullanım kolaylığı pek mümkün olmadı.

N-O-D-E adlı YouTube kanalı tarafından paylaşılan bir video, Zero Terminal V3 adlı gelişmiş bir Raspberry Pi bilgisayar ortaya koyuyor ve akıllı telefonların kullanım kolaylığı ile tek kartlı bilgisayarların yazılım desteğini bir araya getirmeyi vadediyor.

5.5 inç büyüklüğünde Waveshare dokunmatik bir OLED ekrana sahip olan Zero Terminal V3, arkasında bir PCB USB girişine sahip. Adından da anlaşılabileceği gibi bir Pi Zero üzerine inşa edilen Zero Terminal V3’te arayüz için bir HDMI adaptörü yer alıyor. Cihazın üzerinde bir USB Type-A girişi dahi bulunuyor.

Dokunmatik geniş ekranı sayesinde hem kendisi hem ekran çerçeveleri kalın bir akıllı telefonu andıran Zero Terminal V3’ün belki de en dikkat çeken donanım özelliği, fiziksel klavye ile kullanılabiliyor olması. Dolayısı ile cihaz, bilgisayar kurtları için ideal bir mobil bilgisayar niteliği taşıyor.

Bir Nvidia Mühendisi, Raspberry Pi İçin Vulkan Sürücüsü Yayınladı

Zero Terminal V3 ile ilgili belki de en büyük problem, şu an için tam olarak vadettiklerini yerine getiremiyor olması. Ancak henüz ürünün prototip aşamasında olduğunu düşünürsek iyi bir şekilde projelendirilip finanse edilmesi halinde epey ilgi görebileceğini söyleyebiliriz.

 Kaynak : https://www.webtekno.com/mini-bilgisayar-zero-terminal-v3-h97817.html


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları