Kotlin 1.4 geliştiriciler için yayınlandı! İşte yenilikler


0

Son yılların en hızlı yükselen programlama dillerinden biri olan Kotlin, 1.4 sürümü ile bazı yenilikler kazandı. Android geliştiricilerinin sıkça kullandığı dil, yeni sürümü ile pek çok hata düzeltmesini ve kod yazma kolaylığını getiriyor. Kotlin’in yeni sürümü Android Studio kullanıcılarına sunuldu.

1.4 sürümü Temmuz ayının sonunda çıkmış olsa da Android Studio kullanıcıları bu güncellemeye yeni kavuştu.

Kotlin 1.4 Android Studio kullanıcılarına sunuldu

Kotlin dili son yılların en hızlı büyüyen dili olabilir. Python ile Java’nın birleşimi diye anılan dil çoğunlukla Android geliştiricileri tarafından tercih ediliyor. Android geliştirme dışında sunucu taraflı geliştirme, web geliştirme ve işletim sistemleri için uygulama geliştirmede de kullanılıyor. Raporlara göre 2018 yılında 3.5 milyar kişi Kotlin dilini kullanmışken 2019 yılında bu sayı 5.8 milyona yükseldi.

Kotlin 1.4 geliştiriciler için yayınlandı! İşte yenilikler 3 – kotlin 1 4 yayinlandi iste yenilikler

Kotlin 1.4 sürümü ile 60 performans sorununu düzeltildi. IDE’de sıkça karşımıza çıkan hataların bir kısmı bu güncelleme ile çözülmüş oldu.

Android Studio’nun Kotlin için sunduğu bir özellik daha var; hata ayıklama penceresi. Bu pencereden yeni bir Kotlin projesi başlatabiliyor veya yazdığınız kodun hata ayıklama işlemini daha hızlı şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Android Studio’yu geliştiren şirket JetBrains, yeni bir derleyici algoritmasını Kotlin 1.4 ile devreye sokuyor. Bu yeni derleyici algoritması önceki sürümde de mevcuttu, artık varsayılan olarak yeni algoritma kullanılacak.

Ayrıca Kotlin’in Java Virtual Machine (JVM) ve JavaScript ile uyumlu çalışabilmesi için bazı yeniliklerin eklendiğini belirtelim. Bu yenilikleri kullanabilmek için JetBrain’in IntelliJ editörünün en eski 2020.1 sürümüne ve Android Studio’nun 4.1 sürümüne sahip olmanız gerekiyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/kotlin-1-4-yayinlandi-iste-yenilikler

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

Facebook Yorumları

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları