Korkutucu COVID-19 sürüntü testi yapabilen robot


0

Vaka sayılarının tekrar artış göstermesinin ardından tüm dünya ikinci dalga alarmı veriyor. Hal böyle olunca yapılan COVID-19 testlerinde de önemli bir artış yaşanıyor. Daha fazla kişi sürüntü testini yaptırıyor ve corona virüsü olup olmadığını öğreniyor. Bu testi yaptırmak ise maalesef ki hoş olmayan bir tecrübe. Ucunda pamuk olan bir çubuğun burnunuzdan sokulmasıyla yapılan bu test için Tayvan’dan robot hamlesi geldi. COVID-19 sürüntü testi yapabilen robot kol:

COVID-19 sürüntü testi yapabilen robot

Tayvanlı medikal teknoloji şirketi Brain Navi’nin imzası bulunan bu otonom COVID-19 sürüntü testi alan robot, testlerin otomatikleştirilmesinin enfeksiyonları azaltabileceği düşünüldüğü için geliştirildi. Bunun yanında robot sayesinde herhangi sağlık personelinin de daha acil durumlar için müdahale edecek zamanı olabiliyor.

Şirket ilk izlenimlerin atlatılmasıyla birlikte bu robot kolun, insanlara test yapılmasını daha kolay ve sağlıklı hale getireceğini belirtiyor. Hasta öncelikle burnuna bir aparat takıyor. Testi yaptıracak kişiler daha sonra başlarını, göz muayenesinde de kullanılanlara benzer bir metal parçaya yerleştiriyor.

Korkutucu COVID-19 sürüntü testi yapabilen robot 3 – COVID 19 suruntu testi yapabilen robot 02

Robot kolda bulunan derinlik algılayan kamera daha sonra testi yaptıran kişinin yüzünü tarıyor ve burun deliğinden kulak kanalına olan mesafeyi ölçüyor. Brain Navi, burun boşluğunun derinliğini ölçme noktasında güvenilir sonuçlar elde edildiğini aktarıyor. Robot bu ölçme işlemini 3 boyutlu sensörü sayesinde yapıyor.

Robot kol en sonunda pamuklu çubuğu hastanın burnuna sokuyor. Robotun yaptığı bu işlemin zaten bir video kaydı bulunuyor ve haberin alt kısmına bu videoyu ekledik. İşlemi izlemek isteyenler haberin sonundaki bağlantıdan izleyebilir.

COVID-19 sürüntü testi yapabilen robot hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin testinizi bir robotun yapmasını ister miydiniz? Bizlerle yorumlarda fikirlerinizi paylaşın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları