Kabızlığa Anında Çözüm Yolları


0
1 Paylaşım

Herkese merhaba arkadaşlar bugünkü blog konumuz kabızlığa anında çözüm yolları.Öncelikle kabız çok sık görülen bir hastalıktır. Kabızın Nedenleri yedikleriniz, yaşam tarzınız, kullandığınız ilaçlar veya yaptıkları yan etkiler gibi bir çok sebep olabilir. Neyse ki kabızlığı doğal yollarla azaltmanın ve önleminin yolları vardır. Bazı yiyecekler ve içeçekler kabızlığa anında çözüm sağlayabilir. Kabızlık fiziksel ve zihinsel sağlığınızın yanı sıra yaşam kalitenizi olumsuz etkiler. Kabızlık zor tuvalete girme, karın şişmesi, sert ve kuru dışkı ve karın ağrıları gibi yan etkileride beraberinde getirir. Bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışmaması, düzensiz beslenme, hareketsiz hayat gibi oluşan kabızlığın doğal yöntemlerle çözümü vardır. Eğer sık kabızlık yaşıyorsanız eminiz ki kabızlığa anında çözüm önerileri arıyorsunuzdur. Kabızlıktan hızlı bir şekilde kurtulmanız için kabızlığa anında çözüm yollarını derledik. İşte kabızlığa anında çözüm için yapabileceğiniz şeyler…

Kabızlığa anında çözüm yolları

Su içmek

Uzun zaman su içmemek kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle yeterli miktarda su tüketmemiz lazımdır.Kabızlık yaşıyorsak ekstradan maden suyuda iyi geleçektir çünkü bağırsakları çalıştırmaya yarıyor. Birde limonlu suda içebilirsiniz. Limonda bulunan sitrik asit sindirim sistemimizi çalıştırarak, hızlandırarak vücuttan toksinlerimizi atmaya yardımcı oluyor.

Lifli gıdalar tüketmek

Lifli gıdalar sindirim bölgemizde temizleyici görevi yapar, yiyecek ve atık parçalarını atar. Kabızlığı dengede tutmak için 20 ila 35 gram lif tüketmeyi deneyin. Lif içeriği yüksek bazı gıdalar fasulye, mercimek, yulaf ezmesi, badem ve arpadır.

Egzersiz yapmak

Egzersiz yapmak tuvalete çıkma sayınızı değiştirmez ama kabızlıkla birlikte gelen sıkıntıları büyük ölçüde azaltmaktadır. Kabızlık yaşıyorsanız düzenli yürüyüşlere çıkmak yan etkilerinizi azaltabilir.

Kahve içmek

Kafein sindirim sistemindeki kasları çalıştırdığı için kahve içmek tuvalete gitmenize yardımcı olabilir. Ayrıca kahvenin içinde az miktarda lif olduğu için kabızlığı sadece tedavi etmez aynı zamanda da önleyebilir.

Probiyotik içeren gıdalar tüketmek

Probiyotik bağırsaklardaki bakteri seviyelerini dengeleyerek kronik kabızlığı önleyebilmektedir. Ayrıca bağırsak hareketini kolaylaştırarak tuvalete çıkarken acı çekmenizi engellemektedir. Kabızlık için probiyotik açısından zengin yoğurt tüketebilir veya eczaneden probiyotik hapları alabilirsiniz.

Nane çayı içmek

Nane çayının içindeki mentol sindirim sisteminizdeki kasları gevşeterek hareketi kolaylaştırır. Ayrıca sıcak su da kabızlıktan rahatlama sağlar ve boşaltımı teşvik eder.

Kuru erik yemek

Eğer kabızlık yaşıyorsanız tüketebileceğiniz en iyi yiyecek kuru eriktir. Doğal bir gevşetici olan kuru erik aynı zamanda yüksek lif oranına sahiptir. Bağırsak kaslarını sıkarak boşaltımı kolaylaştırır.

Yoğurt suyu içmek

Doğal yoğurttan elde edilen yoğurt suyu da bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Sabah akşam içilen yoğurt suyu ile kabızlık problemini anında yok edebilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları