JavaScript Programlama Dili Hakkında

JAVASCRİPT

JavaScript, bir Netscape çalışanı olan Brandan Eich (Matematik bölümü mezunu) tarafından 1995 yılının Eylül ayında oluşturuldu. İsmi ilk olarak Mocha idi. Dilin adı daha sonraları Mona ardından da LiveScript en son olarak JavaScript adını aldı. Dilin ilk sürümleri özellikle Netscape’e özgü idi ve sınırlı işleve sahipti ancak zaman içinde geliştirici topluluğunun da yardımıyla büyümeye devam etti.

1996 yılında JavaScript resmi olarak ECMAScript adını aldı ve ECMAScript 2 1998’de, ECMAScript 3 ise 1999 yılında geldi. Son olarak ECMAScript 6 ile birlikte JavaScript masaüstü, mobil, sunucu programlama gibi farklı alanlara adeta bir kanser gibi yayıldı.

Sadece 20 yıl içerisinde ilkel bir dil halinden dünyanın en popüler dili olmayı başaran bu dilin kullandığınız hangi uygulamalarda var olduğunu merak ediyorsanız: https://electronjs.org/apps (sadece bir frameworkünü kullanan uygulamalar)

Nerelerde Kullanılır?

Javascript genel olarak web sayfalarını dinamik hale getimek için kullanılır(dı). Ama Javascript gelişen teknolojilere ayak uydurarak masaüstü programlama, sunucu programlama, mobil programlama gibi oldukça büyük kullanım alanına sahip olmuştur. Bunların dışında Unity oyun motorunda Javascript ile kodlama yapılabiliyor.

Sektördeki Yeri

Web programcısı olmak istiyorsanız kesinlikle Javascript öğrenmelisiniz. Pek çok şirket Front-end çalışan almak istediğinde Javascript yeterliliğinizi sorgulamaktadır.

Frameworkler

● NodeJS -> Sunucu programlama için kullanılan frameworktür.
● Electron -> Masaüstü programlama yapmanızı sağlayan bir frameworktür.
● Angular -> Güçlü, dinamik, etkileşimli arayüzler yapmayı sağlayan bir framworktür
● AppJS -> Masaüstü programlama yapmanızı sağlayan bir frameworktür.
● ReactJS -> Dinamik web sayfaları oluşurmayı sağlayan güçlü bir frameworktür. (Ayrıca bkz: React Native)
Bunların dışında oldukça fazla framework vardır. Dikkat edin frameworklerin arasında koybolmayın 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Kenan T.

eniyilerde.com yazarı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares