Instagram’da eski fotoğrafların silinmediği ortaya çıktı


0

Instagram kullanıcılarının eski fotoğraf ve mesajlar için yaptığı silme işleminin işe yaramadığı belirlendi. Bir araştırmacı yaptığı çalışmada 1 yıldan uzun bir süre önce sildiği fotoğrafa tekrar ulaştığını belirtti. Bu da fotoğrafın sunuculardan silinmediği anlamına geliyor.

Birçok kullanıcı eski tarihli gönderilerini ve mesajlarını siliyor. Bu bilgilerin kimse tarafından görülmemesi istense de sunuculardaki varlığının devam ettiği belirtildi. Instagram konunun bir hata olduğunu ve düzeltildiğini belirtti

Instagram, eski fotoğraf silinmesinde hata yaşadı

Saugat Pokharel isimli bir araştırmacı yaptığı çalışmada, silinen fotoğraf ve mesajların bir kopyasının Instagram sunucularında bulunmaya devam ettiğini belirtti. Daha önceden silinmiş bir fotoğrafı görüntüleyebilen araştırmacı, bulduğu hatadan dolayı da ödüllendirildi.

Instagram eski fotoğraf ve mesaj silme işleminde bir hata olduğunu açıkladı. Bu hatayı keşfettiği için de araştırmacıya 6.000 dolar ödül verdi. Hatanın geçtiğimiz kasım ayında keşfedildiği ve temmuz ayında onarıldığı da duyuruldu.

Instagram sözcüsü yaptığı açıklamada “Araştırmacının raporunda, bir kullanıcının sildiği fotoğraf ve mesajın “Bilgilerini indir” aracında tekrar görünülebileceğini belirtti. Bu hatayı düzelttik ve herhangi bir kötü amaçlı kullanım keşfetmedik. Araştırmacıya teşekkür ediyoruz.” dedi.

Instagram'da eski fotoğrafların silinmediği ortaya çıktı 3 – instagram eski fotogralarin silinmedigi ortaya cikti 2

Hatanın bütün Instagram kullanıcıları mı yoksa belli sayıdaki kullanıcıyı mı etkilediği belli değil. Ancak silinen verilerin belli süre içinde sunuculardan silindiği aktarılıyor. Bu sürenin de 90 güne kadar olabildiği diğer bilgiler arasında. Daha önce de Twitter için silinen mesajların sunucuda hala yer aldığı keşfedilmişti.

“Bilgilerini indir” kısmı kullanıcıların uygulama üzerinde yer alan verilerini kolayca indirmeye yarayan bir araç olarak tanınıyor. Bu özellik Avrupa Birliğinde çıkan yasalar sonrasında zorunlu hale gelmişti.

Kaynak: https://shiftdelete.net/instagramda-eski-fotograflarin-silinmedigi-ortaya-cikti


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları