İlk Mars helikopteri Ingenuity motorları çalıştırıyor


72
11 Paylaşım, 72 Beğeni

NASA geçtiğimiz ay Mars’a fırlattığı uzay aracı Perseverance’la beraber yola çıkan ve ilk Mars helikopteri olacak Ingenuity isimli uzay helikopterine ilk kez güç verdi.

İlk Mars helikopteri Ingenuity şarj olmaya başladı

Şu anda Perseverance’a bağlı olarak Kızıl Gezegen’e doğru yolculuğunu gerçekleştiren helikopterin çalışabilir durumda olduğu aktarılmıştı. Konuyla ilgili NASA, 7 Ağustos’ta uzay uçuşunun ortasında helikopterin güç yüklenmesinin başladığını duyurmuştu. NASA’dan konuyla ilgili “ Bu, helikopterin ilk kez çalıştığı ve pillerinin uzay ortamında şarj edildiği anlamına geliyor” ifadeleri kullanıldı.

İlk Mars helikopteri Ingenuity motorları çalıştırıyor 3 – ilk mars helikopteri ingenuity motorlari calistiriyor 2

Cnet’in haberine göre helikopterle ilgili birçok soru işareti bizleri bekliyor. Bunlar arasında Mars’a yapılacak zorlu yolculukta hayatta kalıp kalamayacağı, Perseverance cihazı gezegenin yörüngesine bıraktığında amaçlandığı gibi çalışacak mı gibi sorular kafaları kurcalıyor.

Bu durumla ilgili Ingenuity’nin proje yöneticisi MiMi Aung, “Helikopterin ilk sağlık kontrollerindeki durum iyiye işaret. Başka bir gezegende ilk deneysel uçuş testini gerçekleştirebilmemiz için daha çok ilklerle karşılaşacağız. Ancak hepimiz şu anda gelecek hakkında çok iyi hissediyoruz” dedi.

Açma ve şarj etme işlemleri yaklaşık 8 saat süren Ingenuity, lityum iyon pillerini yüzde 35’e kadar yeniden doldurdu. İşlemler her iki haftada bir tekrarlanacak. Eğer her şey yaver giderse, Perseverance’ın Şubat 2021’de Mars’a ulaşmasıyla helikopterin bir hayli şarjı olacak. Jerezo Krateri’ne inecek olan uzay aracı, Kızıl Gezegen’in coğrafi yapısıyla ilgili bilinmeyenleri bizlere aktarmaya çalışacak.

Kaynak: https://shiftdelete.net/ilk-mars-helikopteri-ingenuity-motorlari-calistiriyor


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

72
11 Paylaşım, 72 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları