İhtiyaç Kredisi için Bilinmesi Gerekenler


0

Kişilerin herhangi bir durum karşısında ihtiyaçlarını giderebilmek amacı ile kullandıkları kredi türü ihtiyaç kredisi olarak adlandırılmaktadır. Bu kredi türünden faydalanabilmek için ihtiyaç kredisi veren bankalar tarafından yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. İhtiyaç kredilerinin kullanım amacı genel olarak küçük maliyetli olarak nitelenen tatil ya da düğün gibi tüketimleri karşılayabilmektir. Örneğin ev ya da araba almak için bu kredi türü kullanılamaz çünkü kredinin üst limiti gereken miktardan daha düşük olur. Üstelik ihtiyaç kredilerinde en fazla 36 ay vade seçeneğinin sunulması ve kredi faizinin diğer kredi türlerine oranla fazla olması da belirtilen göstergelerdendir. Bu iki ayrıntı üzerinde durmalısınız aksi halde İhtiyaç Kredisi faiz oranı nedeni ile maddi anlamda kayıplar yaşamanız olasıdır.

İhtiyaç kredisi kullanarak mal alımı yapmamanız doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca bu krediden yararlanarak ileriye dönük borçlanmalara girilmemesi de önerilen bir diğer durumdur. Bankalar genellikle krediyi kullandırmadan önce sigorta işlemlerinin yapılmasını zorunlu kılabilir. Bu nedenle ilk olarak bu konuda bilgi edinmeniz doğru olacaktır. Örneğin kredinin kullanım şartlarını kolaylaştırmak adına taşınmaz malınızı ipotek etmeniz ya da gelirinizi teminat göstermeniz gibi. Bankacılık kuralı gereğince kullanılabilecek ihtiyaç kredisi üst sınırı gelirinizin 12 ile 15 katı arasında değişebilen oranlarda olabilir.

Uzun vadeli olarak kredi kullanmak yerine, imkanınız dahilinde kredi vadesini kısa tutmanız yararınıza olacaktır. Bu durumun nedeni olarak vade uzadıkça kredi faizlerinin daha da artışa neden olmasıdır. Öneri olarak kredi kullanımızı özel günlere denk getirebilirseniz (bayram ya da yeni yıl gibi) daha fazla avantajdan yararlanma imkanınız olabilir. Örneğin ihtiyaç kredisi veren bankalar daha düşük faiz oranları ya da daha uzun vade seçenekleri gibi imkanlar sunulabilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları