HBM Bellek Nedir? GDDR5 İle Farkları Nelerdir?


2
2 Beğeni

Öncelikle HBM belleği bi tanıyalım. HBM yani High Bandwith Memory adından da anlayacağınız üzere Yüksek Veriyolu Belleği. AMD ve SK Hynix işbirliği içerisinde hayata geçilirmiş, GDDR5’ten çok daha başarılı bir teknolojidir. 2008 yılından bu yana her kartta olmasa da çoğu amiral gemisinde kullanılan GDDR5, 2020 yılının sonuna doğru artık ekran kartı üreticilerinin masasından kalkmaya başladı. 3 Eylül’de Micron tarafından duyurulan GDDR6, GDDR6X ve bunun yanında bu teknolojilere sahip olacak RTX 30 serisi de buna bir örnek. 

Var olan DRAM pinlerini üst üste istifleyip içine de veri aktarımı için veriyolları açtığınızda çok daha az yer kaplayan, daha düşük güç tüketen ve daha performanslı bellekler elde edebiliyorsunuz. Ama inanın bu hiç kolay değil. HBM’in AMD tarafından tasarlanması işin sadece bir boyutu. Bir başka boyut da HBM ile GPU arasında inanılmaz hızlı bir bağlantı kurmak. Ve bunun için de eski tip PCB içinden geçen veri yollarını kullanmak pek de mantıklı olmayacak ki AMD, ASE, Amkor ve UMC ile beraber işbirliğine giderek Interposer adını verdikleri bir arabirim geliştirmiş.

HBM Bellek Nedir? GDDR5 İle Farkları Nelerdir? 3 –

HBM Belleklerin GDDR5 İle Farkı

HBM belleklerin GDDR5 bellekler ile farkı, öne çıkardığım resimde de bariz ortada. GDDR5’te her bir bellek pini, GPU’nun etrafında sırayla dizili. Fakat HBM bellek kartlarda ise yığın şeklinde. Yani üst üste.

Yukarıdaki açıklamada yazdığım gibi, AMD GDDR3, GDDR5, DDR2 fark etmeksizin bütün ekran kartlarında kullanılan PCB yerine yeni bir arabirim inşa etti. Interposer isimli veriyolu GDDR5 ile HBM’nin arasına adeta bir uçurum açtı. 

Burada farklar saymakla bitmez fakat ek olarak bir şey daha ekleyeceğim. Boyut farkı. Şuanda ekran kartıma arkadan baktığımda boyutu GTX 1050Ti’yi andırıyor. HBM bellek teknolojisi, VRM’leri de kartın boardından kaldırdığı için boyut bir hayli küçülüyor. 

HBM Teknolojisi

HBM bellek veriyolu, DDR4 veya GDDR5 gibi diğer DRAM belleklerine kıyasla çok geniştir. Dört DRAM kalıbı olan bir HBM yığını (4‑Hi) toplam 8 kanal ve toplam 1024 bit genişliğinde kalıp başına iki tane 128 bitlik kanala sahiptir. Dört adet 4‑Hi HBM yığınına sahip bir grafik kartı/GPU, bu nedenle 4096 bit genişliğinde bir bellek veriyoluna sahip olacaktır. Buna karşılık, GDDR belleklerin veriyolu genişliği 32 bit, 512 bit bellek arayüzlü bir grafik kartı için ise 16 kanaldır. HBM, paket başına 4 GB’a kadar destekler.

HBM Bellek Nedir? GDDR5 İle Farkları Nelerdir? 4 – ezgif.com gif maker 1

HBM2

İkinci nesil yüksek bant genişlikli bellek olan HBM2, yığın başına sekiz kalıp ve 2 GT/s’ye kadar pin aktarım hızlarını da belirler. 1024 bit geniş erişime (wide access) sahip olan HBM2, paket başına 256 GB/sn’lik bellek bant genişliğine erişebilir. HBM2, tanımlamasına göre paket başına 8 GB’a kadar aktarım hızına izin verir. HBM2’nin özellikle sanal gerçeklik gibi performansa duyarlı tüketici uygulamaları için kullanışlı olduğu tahmin edilmektedir.[10]

19 Ocak 2016’da Samsung, yığın başına 8 GB’a kadar olan erken seri HBM2 üretimini duyurdu. SK Hynix ayrıca Ağustos 2016’da 4 GB’lık yığınların kullanılabilirliğini açıkladı.

2018 yılının sonlarında, JEDEC, artan bant genişliği ve kapasiteleri sağlayan HBM2 şartnamelerinde bir güncelleme yaptığını duyurdu. Yığın başına 307 GB/s’ye kadar (2.4 Tbit/s etkin veri hızı) çalışan ürünler artık resmi şartnamede desteklenmektedir, ancak bu hızda çalışan ürünler zaten mevcuttu. Ayrıca, güncelleme 12-Hi yığınları (12 kalıp) için destekli istif başına 24 GB kapasiteye olanak tanır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
1
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

Facebook Yorumları

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları