Google’a Çin’den Antitröst Davası


3
3 Beğeni
Reuters’ın Pekin’den aktardığı habere göre Çin hükümeti, Google’ın alt şirketi Alphabet’e “antitröst” suçlamasıyla çok yakında soruşturma başlatacak. Çin’in çıkış noktası ise Aralık 2019’da Türkiye’de Rekabet Kurumu’nun Google’a karşı başlattığı soruşturma ile aynı: Android üzerinden rakipleri bastırarak haksız rekabete neden olmak. Ancak Çin’in eli davada çok daha güçlü.

Alphabet Inc, yani Google’ın en büyük parçalarından birisi olduğu ABD merkezli teknoloji devinin başı, uzun süredir rekabet davaları ile dertte. Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Android ile "haksız rekabet" koşulları yarattığı, telefon üreticileri üzerinde baskı kurduğu iddiaları bütün bu davaların temelini oluşturuyor.

Şirketin Android yüklü cihazlarda Gmail, YouTube, Play Store gibi kendi uygulamalarını önyüklü olarak sunması nedeniyle tüketiciği seçeneksiz bıraktığı, diğer şirketlerin de bu durumdan negatif etkilendiği düşünülüyor. 2018'de Avrupa'da haksız rekabet nedeni ile 5,1 milyar dolarlık cezaya çarptırılan Google, Aralık 2019’da Türkiye’de benzer bir süreci yaşamıştı. Hatta Google, Türkiye'de de aynı nedenle günlük ceza yemeye başlamış, Rekabet Kurumu da Şubat ayında 98 milyon TL ceza uygulamıştı.  Şimdi benzer, ancak çok daha büyük çaplı bir soruşturma Çin’de başlıyor.

Google'a Çin'den Antitröst Davası 3 –

Reuters’a göre akıbeti Ekim ayında kesinleşecek soruşturmanın en büyük etmeni ABD ve Çin ilişkileri olacak. Hatırlarsanız iki ülke arasında uzun zamandır devam eden ticari savaşlar, teknoloji dünyasına da sıçramış ve ABD, Huawei ürün ve hizmetlerini, 5G teknolojilerini ülke çapında kullanmamaya karar vermişti. Google soruşturması ile birlikte şimdi de Çin’in benzer bir hamleye hazırlandığı söylenebilir.

Özellikle ABD Başkanı Trump’ın gizlilik endişeleri nedeniyle Çinli teknoloji şirketlerine karşı uyguladığı sert yaptırımlar, soruşturmada önemli bir yer tutacak. Huawei dışında TikTok’un sahibi olan Çin merkezli ByteDance, işlemci üreticisi SMIC, ABD’nin yaptırımlarından global çapta zarar gören şirketler arasında yer alıyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
2
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

Facebook Yorumları

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları