Google Kopya İçerik Şikayet Etme ve Kaldırma 2021


0

Google Kopya İçerik Şikayet Etme ve Kaldırma Nasıl Yapılır ? Sitelerimizde, bloglarımızda içerik yayınlarken, başkalarının içeriği kopyalanıp sitelerinde yayınlama ihtimali vardır.

Çoğu site sahibi bunu cahil olduklarından yapıyor, kopyalayan kişi ne kaybettiğini ve ne kaybettirdiğini bilmiyor. Ama hesabı ödemek zorunda olan yazıya emek veren kişi…

  • Yazılarınız kopyalanırsa trafiğinizi ve sıralamanızı kaybedebilirsiniz.

Google, kopya içeriği bulmakta oldukça başarılı bir algoritmaya sahip ve her geçen gün bu algoritmayı geliştiriyor. Ama herzaman bu kadar başarılı değil.

Bazen, diğerleri blogunuzdan bir şeyler kopyaladığında, kopyalanan web sayfaları orijinal içerikten daha yüksek sıralamaya girebiliyor.

İçeriğiniz başkaları tarafından kopyalanıyorsa, bu makale bu tür sayfaları Google’a nasıl raporlayabileceğiniz konusunda size bilgiler verecektir.

Kopyalanan bu sayfaları bildirdiğinizde Google, sayfayı web dizininden kaldırır ve orijinal sıralamanız geri gelir. Ayrıca BlogSpot / Blogger platformunda bulunan kopya içeriği bildiriyorsanız, Google bu yinelenen içeriği siler. (Blogger torpilli değil yani. )

Deneyimlerime göre, rapor isteğinizin sonuçlanması yaklaşık 2-10 gün sürüyor.

(Not: Google, BlogSpot / Blogger bloglarını silme yetkisine sahip olsa da, başka hosting’de barındırılan WordPress blogları için, yalnızca Google’ın web aramasından kaldırmayı bildirebilirsiniz. Bu blogu tamamen silmek için bir DMCA bildirimi göndermeniz gerekir.)

Google Kopya İçerik Şikayet Etme ve Kaldırma Nasıl Yapılır

Blogunuzdan kopyalanan içeriği bulun:

Blogunuzdan kopyalanan içerikleri bulmak için kullanabileceğiniz Grammarly ve Copyscape gibi birçok hizmet vardır. Ya da blog yayınınızdan bir satır alıp tırnak işaretleri ekleyerek Google araması yapabilirsiniz.

Örneğin:

Google‘a girin ve (tırnak işaretleriyle) arayın

  • “blog yazınızdan bir satır seçebilir, tırnak işaretleri ekleyerek bir Google araması yapabilirsiniz”

Kopyalanan içeriği Google’a bildirin:

Kopyalanan içeriğinizi belirledikten sonra Google DMCA sayfasına gidin ve yasal bir istek gönder‘i seçin.

Google Kopya İçerik Şikayet Etme ve Kaldırma
Google Kopya İçerik Şikayet Etme ve Kaldırma

Web Araması” (veya uygunsa “Blogger“).

Bu durumda ben, örnek olarak “web araması” nı seçiyorum çünkü içerikler genellikle hosting tarafından barındırılan WordPress ve birkaç forum gibi çeşitli platformlarda kopyalanıyor.

Google Kopya İçerik Şikayeti
Google Kopya İçerik Şikayeti

Aşağıdaki sırayla şikayetinizi belirtin:

  • Google Ürünleri: Google web araması, Blogger / BlogSpot vs.
  • 2. sayfa: Yukarıda yer almayan hukuki bir sorunum var
  • Sebep: Telif hakkımı ihlal edebilecek içerik buldum.
  • Telif hakkı: Evet, telif hakkı sahibiyim veya ihlal edildiği iddia edilen özel bir hakkın sahibi adına hareket etme yetkim var.

Bunları seçtikten sonra, sizi bu sayfaları içeriğinizi kopyalayan BlogSpot blogundan raporlayabileceğiniz bir sayfaya götürecek bir “bu form” bağlantısı verecektir.

Not: Kopyalama web sitesi BlogSpot değilse, ilk seçenek olarak “Web Araması” nı seçmelisiniz.

Farklı formlar için doğrudan bağlantılar şunlardır:

Şimdi formu doldurun ve tüm bağlantıları bildirmeniz gerekiyor (eğer ingilizce yazıları anlamıyorsanız google translate ile çevirip formu doldurabilirsiniz.). Birden çok bağlantıyı bildirmek için tek bir form kullanabilirsiniz.

Göndermeden önce raporunuzu tekrar kontrol edin.

Her şeyi yeniden kontrol etmek biraz zaman alabilir, ancak bu en iyi sonucu almanız için yararlı olacaktır. Birkaç gün içinde rapor sonuçlandığında kopyalanan tüm içeriklerden kurtulur ve çalınan trafiğinizi geri alırsınız.

İçeriğiniz çalan bloglar (otomatik RSS ile oluşturulan bloglar) sayfalarında AdSense kullanıyorsa, bu bağlantıya tıklayın ve telif hakkı ihlali için Google AdSense ekibine bildirin. Bu, içeriğinizi kopyalayan kişinin AdSense hesabının kapatılmasını sağlayacaktır.

Şimdiye kadar birçok şikayette bulundum ve sitemin trafiğinin arttığını raporlardan görebiliyorum. Sizde içerik hırsızlarını caydırmak için şikayet etmekten çekinmeyin.

Google Kopya İçerik Şikayet Etme ve Kaldırma yazımızı beğendiyseniz bunun yanında şikayette bulunduysanız ve sonucunu öğrendiyseniz bunun etkilerini yorumlarda belirtin lütfen.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları