Google AdSense Otomatik Reklamlar : Bilmeniz Gereken Her Şey 2020


0
1 Paylaşım

Google AdSense Otomatik Reklamlar kullanılmalı mı ? eksileri neler ? artıları neler ? Google AdSense, Dünyadaki en iyi reklamveren firma programlarından bir tanesidir. Birçok alternatifi çıkmasınıa rağmen, hiçbiri Google AdSense kadar yenilikçi, kullanııcı dostu ve kullanılabilirlik açısından AdSense kadar iyi performans gösteremedi.

21 Şubat 2018 tarihinde Google AdSense ekibi Google Otomatik Reklamları piyasaya sundu. Bu, son zamanlarda AdSense’nin yaptığı en büyük yeniliklerden birisi olmayı başardı. Google bu yenilikle birlikte birçok kullanıcının AdSense otomatik reklamları kullanacağını düşündü.

Çoğu AdSense yayıncısının merak ettiği şey ise otomatik reklamların yerleşiminin nasıl olacağı, reklamların optimizasyonu ve kullancılara nasıl bir deneyim yaşatacağıydı. Bu sorunun cevabı ise Google tarafından kısa bir süre içinde verildi.

Google Otomatik reklamlar, yayıncılara yönelik reklam yerleşimleri ve reklam optimizasyonu otomatik yönetmek için yapay zeka kullanmayktaydı.

Ancak reklam yayıncılara özel ayarlamalarda Otomatik reklamlarda mevcut, bunlar:

  • Genel ayarlar: Hangi reklamların gösterileceği
  • Alan adlarına özel ayarlar: Hangi alan adında hangi tür reklamlar gösterileceği ve diğer ayarlar
  • Site içi sayfa ayarlamaları: Belirli bir sayfada gösterilecek reklamları ayarlayabilme özelliği bulunmakta. Örneğin Belirli sayfalarda eşleşen içerik reklamları göstermek istemeyebilirsiniz ve bunları AdSense ayarlar bölümünden ayarlayabilirsiniz. Bu özelliğe Gelişmiş URL ayarları denmektedir. Buraya tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Şimdiye kadar, kullanıcılar tarafından pek hoş karşılanmayan bir reklam programı olsada Google, otomatik reklamları geliştirmeye devam ediyor ve kısa sürede iyi bir yere geleceğinden çoğu blogger emin. Google otomaitk reklamlar sayesinde blogcular reklam yerleşimine değil kaliteli içerik oluşturmaya odaklanabilecekler. Google daha önce kompleks bir reklam programıyken şimdi daha basit ve otomatiktir. Yapay zekaya buradan teşekkürler. 🙂

AdSense Otomatik reklamları hakkında bilinmesi gerekenler

Otomatik reklamlar, Google AdSense kullanan herkes için oldukça güzel ve kullanışlıdır. Ancak, otomatik reklamları kullanmaya başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey bulunmakta. Bu öneriler otomatik reklam oluşturmadan önce bu reklam tipi hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

  • Blogunuza veya sitenize daha önceden eklemiş olduğunuz reklamlar bulunabilir ve bu reklamları kaldırmak istemeyebilirsiniz. AdSense otomatik reklamlar, önceden yerleştirmiş olduğunuz reklamları farkeder ve reklam yerleşimini buna göre düzenler.
  • Sabit veya vinyet reklamlar zaten kullanıyor musunuz ? Otomatik reklamlar, sabit ve vinyet reklamları ile metin ve görüntülü, yayın içi ve Eşleşen içerik reklamları gibi bitçok ek reklam biçimi içermektedir.
  • Google otomatik reklamlar için tek bir sayfaya kod eklemeniz yeterli olacaktır ama bundan önce Global ayarlardan otomaik reklam ayarlarını düzenlemek kazanç oranlarınız ve kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir.

Google AdSense Otomatik reklamları nasıl etkinleştirilir (Detaylı Rehber)

İşte Google otomatik reklamlarını nasıl kullanacağınız hakkında detaylı bilgi:

  • İlk önce Google AdSense hesabınıza giriş yapın
  • Reklamlar > Genel Bakış kısmına girin
Google AdSense otomatik reklamlar
Google AdSense Otomatik Reklamlar
  • Gösterdiğim yerdeki kalem işaretine tıklayıp Otomatik reklam ayarları kısmına girin
Google AdSense otomatik reklamlar ayarları
Google AdSense Otomatik Reklamlar

Buradan gerekli ayarları yapıp kaydettikten sonra reklam kodunu <head> … </headZ etiketleri arasına yapştırıp kaydedin, reklamlar 20-30 dakika içinde sitenizde gözükecektir.

Reklam yerleşimleriniz zaman içinde ziyaretçilerinizin hareketlerine göre şekillenecektir. 1 Ay içinde reklam yerleşimi en iyi halini alacak ve size max. kazancı sağlayacaktır.

Google Otomatik reklamlar denediyseniz, deneyimlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Sormak istediğiniz sorularıda yorumlarda sorabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: Orijinal “Google Otomatik Reklam” yardım sayfası

Makaleyi faydalı bulduysanız facebook ve twitterda arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Ayrıca sizin için seçtiğimiz diğer makalelere göz atabilirsiniz:


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

Facebook Yorumları

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları