Dünyanın en büyük işlemcisi üretildi


0

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, üretim alanındaki gelişmeler de hızlandı. Buna ek olarak üretim teknolojilerindeki maliyetlerin azalması, bilgisayar dünyasında çok daha güçlü donanımları karşımıza çıkarmaya başladı. Yapay zeka çalışmaları ile bilinen Cerebras, dünyanın en büyük işlemcisi ile piyasaya iddialı bir giriş yaptı.

Aynı firma, geçtiğimiz yıl yine en büyük işlemci ile gündeme gelmişti. Şimdi ise, geçen yıl üretilen işlemcinin yeni modeli üretildi.

Dünyanın en büyük işlemcisi yeniden Cerebras tarafından üretildi

Cerebras Systems, geçtiğimiz yıl ürettiği en büyük işlemciyi bir adım daha öne taşıdı. 7 nm litografi ile birlikte gelen işlemci, TSMC üretimi çipleri kullanıyor. 850.000 çekirdeğe ve 2.6 trilyon transistöre sahip Wafer Scale Engine 2 işlemcisi, oldukça büyük bir alana sahip. Çekirdek ve transistör sayısı önceki nesil WSE’ye kıyasla iki kat daha fazla olsa da, bant genişliği ve güç tüketimi gibi konularda açıklama yapılmadı.

Dünyanın en büyük işlemcisi üretildi 3 – dunyanin en buyuk islemcisi uretildi 1 1

Cerebras Systems tarafından geçen yıl üretilen dünyanın en büyük işlemcisi özelliklerine bakacak olursak, ortalama 20 x 23 santim boyutlarında bir işlemci görürüz. 16 nm FF üretimine sahip olan işlemci, 400.000 çekirdek ve 1.2 trilyon transistöre sahipti. Üzerinde 18 GB bellek bulunduran ilk işlemci, 9 PB / s bellek bant genişliğine ve 100 Pb / s toplam işlemci bant genişliğine sahip. Wafer Scale Engine işlemcisinin güç tüketimi de ortalama 15 kW.

Cerebras, bilindik yöntemler yerine tüm işlemciyi tek bir büyük plaka olarak kullanıyor. Bu yüzden işlemcinin boyutu da oldukça büyüyor. Önümüzdeki aylarda işlemci ile ilgili daha detaylı açıklamalar yapacağını belirten Cerebras, işlemcinin şu anda kendi laboratuvarlarında çalıştığını da belirtti.

Kaynak: https://shiftdelete.net/dunyanin-en-buyuk-islemcisi-uretildi

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları