112
Share via
16 shares, 112 points

Domain Nedir ? Hosting Nedir ? Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Domain ve Hosting Ne İşe Yarar ? Cevaplar bu konumuzda.

Hosting alırken nelere dikkat etmenizi Bir Hosting Firması Hangi Özellikleri Taşımalıdır ? yazımızda da inceledik, okumanız faydanıza olacaktır.

Domain Nedir ?

Domain Nedir ? Hosting Nedir ? Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? - eniyilerde.com
Domain Nedir ? Hosting Nedir ? Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? – eniyilerde.com

Yeni bir site açmaya karar verdiğinizde karar vermeniz gereken ilk şey domain, yani alan isminizi belirlemektir. Domain adınızı açacağınız sitenin en mühim uzvu olarak görebilirsiniz. Sitenizin ilgi çekmesini istiyorsanız, alan adınız kullanıcıya odaklı, kısa ve anlaşılır olmalıdır.

Alan adlarının değişik uzantıları mevcuttur ve bunların en süregelen olanı .COM, .NET ve .ORG‘dur. Günümüzde bir hayli değişik alan adı uzantıları sahip olunan ve bunları küçük bir Google incelemesi ile görebilmeniz mümkündür. Bir projeye girişecekseniz ve projenin piyasasında rekabet hakim ise mutlaka alan adınızın süregelen olan üç uzantısını da edinmenizi tavsiye ederim.

Aksi durumda gelişen zaman size kazanç gerçekleştiren bu projenin rakipleriniz doğrulusunda taklit edildiğini –isminin bile, değişik uzantılarda– görebilirsiniz. Alan adı taramanızı kurumsal olan şirketlerin internet sayfalarında gerçekleştirin. Zira, sorgulanan her alan adının girdisi şirkete gönderilir ve burada depolanabilir. Bu sayede sözde şirket ya da personeli, alan isminizi beğenerek kendi üstüne basitçe tescilleyebilir.

Domain Nedir ? Hosting Nedir ? Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? - eniyilerde.com
Domain Nedir ? Hosting Nedir ? Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? – eniyilerde.com

Bu tür konularda, kurumsal olmayan firmalarda, hesap soracağınız kimse olmaz ve güzel bir alan ismini kaçırdığınızla kalırsınız. Ancak, kurumsal firmaların bu tür bir şeyi yapması neredeyse imkân dışıdır ve yapılırsa dahi, hesap soracağınız mecralar bulunabilir.

Alan isminizi tescil ettikten sonra verdiğiniz verileri kapalı ya da belli tutmak size kalmış bir şeydir. Açık bıraktığınız takdirde, bu bulgular Who.is alan adı taramasında basitçe görülebilir. Doğru bulgular girmeniz gelecekte alan adınıza talip olan kurum ya da insanların size doğru adresten öneri vermelerine imkân sağlar. Elbette, doğru bilgi verip vermemek size kalmış bir şeydir, keza saklamak de öyle. Alan adınızın sade, kısa ve anlaşılır olması, hem açacağınız internet sitesinin akılda kalıcı bir ismi olmasını hem de basitçe girilebilmesini sağlayacaktır. Ancak, sadeleşeceğim derken etkileyici olmayı mutlaka unutmayınız.

Eğer blog açmak istiyorsanız Neden blog açmalıyım ? adlı yazımıza bakmayı ihmal etmeyin.

Hosting Nedir ?

Hosting Nedir  ? Hosting Nasıl Alınır ? Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - eniyilerde.com
Hosting Nedir ? Hosting Nasıl Alınır ? Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – eniyilerde.com

Gelelim hosting hizmetinize. Hosting, alacağınız alan adının barınacağı hizmet sağlayıcısıdır. Size açık bir depolama, trafik kısmı verir ve daha çoğu özellik ile bir site kurmanız amacıyla lüzumlu her şey; hosting doğrulusunda sağlanır.

Hosting almadan evvel mutlaka iyi bir inceleme ve gözlem şarttır. ( Bir Hosting Firması Hangi Özellikleri Taşımalıdır ? ) Genellikle emeğinize ehemmiyet sağlıyor ve heba olmamasını diliyor iseniz; ucuz etin yahnisini yememelisiniz. Unutmayın, kimse kâr yapmadığı bir işe girişmez ve bunun akabinde kimse zararına hosting satışı gerçekleştirmez.

Araştırmanızı yalnızca firmaların internet sitelerinde değil, internet sitesindeki müşteri yorumlarına göz atarak değil; genele yayarak yapmanızda fayda var. Genellikle webmaster forumlarında hosting firmalarına uygulanan görüşlere ehemmiyet verin.

Yapılan her yorumu tek tek okuyun, müşteri memnuniyetine ne kadar ehemmiyet verdiklerini gözetin. Merdiven altı, sözde hosting firmaları olmamalarına ilgi edin ve belgelerini mutlaka araştırın. Hosting sağlayıcınızın kurumsal olması, yarın sitenizin emekleri heba olduğunda karşınıza bir muhatap bulmanızı sağlayacaktır.

Hosting Nedir  ? Hosting Nasıl Alınır ? Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - eniyilerde.com
Hosting Nedir ? Hosting Nasıl Alınır ? Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu sebepten, kurumsal, yeterli donanım ve program bilgisine sahip elemanları olan, müşteri memnuniyetine ve hosting güvenliğine ehemmiyet veren firmaları listenize alın. Listenizi yaptıktan sonra, firmalar ile tek tek telefon üzerinden görüşerek meydana getirmek dilediğiniz internet sitesini ayrıntıları ile açıklayın.

Ayrıntıları ile açıklamanız gelecekte hosting paketlerinizi değiştirmenizin de önüne geçecek ve size vakit kazandıracaktır. Telefonda görüştüğünüz her firmanın müşteriye nasıl yaklaştığını, konuşmaya ne kadar ehemmiyet verdiğini ve bu konularda ne kadar bilgi sahibi olduğunu kendi bulgularınız ışığında oldukça tartın.

Güvenlik, hosting sağlayıcılarında mühim bir etmendir. Hosting sağlayıcınızın hosting güvenliği ile ilgili önlemlerini anlamasanız da talep edin ve bunları not alarak incelemeye yönelin. Sağlayıcınızın rastgele bir hosting zafiyeti olmamasına özen gösterin, bunun ile ilgili küçük bir Google incelemesi bile yapabilmeniz mümkündür.

Unutmayın ki,

sunucunun saldırılara belli olması demek, sunucudaki rastgele bir sitenin zafiyetinden yararlanarak servera hakim olan bilgisayar korsanı demektir. “Hack” anahtar sözcüğü ile yaptığınız bir incelemede aday hosting sağlayıcınız ile ilgili bulgular edinebilir ve geçmişte bir hücum yaşanmışsa, bunun önlemlerinin alınıp alınmadığını araştırabilirsiniz.

Yukarıdaki hususları gözeterek yaptığınız inceleme neticesinde bulduğunuz hosting sağlayıcınızdan aldığınız paket, sizin barındığınız pakettir bundan sonra ve alan adınıza bağlıdır. Alan adına bağlama işlemleri ve aynısı işlemlerde acemi iseniz hosting sağlayıcınızdan yardım talep edebilirsiniz.

Unutmayın, şayet acemi iseniz müşteri memnuniyeti gözeten firmalardan alış veriş yapmanız çok daha doğrudur ve böylelikle gelecekte yaşayacağınız sıkıntılarda şirketiniz size sırt dönmez. Gerek kullanacağınız içerik idare düzeninizin kurulumu aşamasında, lüzum başka aşamalarda size internet dışında hosting sağlayıcınızın da yardımcı olabilmesini gözeterek, seçiminizi yapın. Zira, acemilik boyunca pek çok sorun gün ışığına çıkar ve bunları çözmekte bir hayli zorlanabilirsiniz.

Domain & Hosting Nedir ?

Direkt olarak hosting sağlayıcınızdan çözüm sağlamayın. Bu sorunun tetkikini yapın ve çözümünü bulmaya çalışın. Deneme/Yanılma yolu ile -önceden yedek alarak- bir şeyleri bozabilirsiniz hatta, çekinmeyin. Bu tür internet işlerini öğrenmenin asli yolu, bozmaktan geçmektedir.

Domain ve Hosting paketinizi aynı firmadan alır iseniz, bu işlemleri daha basit ve daha süratli bir şekilde halledebilirsiniz. Web sitenizin heba olmamasını, daimi server doğrultulu kesintiye uğramamasını, emeklerinizin boşa gitmemesini istiyor iseniz mutlaka yukarıda açıkladığım üzere; kurumsal ve müşteri memnuniyetini gözeten; belki de en mühimi güvenilir bir firma ile alış verişinizi gerçekleştirin. Aksi halde, gelecekte yaşanacak pek çok sıkıntı, hevesinizin basit bir şekilde kırılmasına ve büyük umutlarla başladığınız işi yarıda bırakmanıza sebep olacaktır.

Günümüzde, bilhassa acemi olarak bu işe başlayanların en büyük sıkıntısı; ufacık bir sorunda bu işi terk etmeleridir ve hosting sağlayıcı merkezli sıkıntılar sıklık arz etmektedir. Bunun önüne geçmeniz için, yukarıda tüm ayrıntıları ile bir paragraf sahip olunan ve yapmanız gereken tek şey hosting paketi almadan evvel yukarıdaki koşulları gözetmenizdir.

Umarım faydalı olmuştur arkadaşlar. Diğer Yazıda görüşmek üzere hoşça kalın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Başarısız Başarısız
1
Başarısız
HMM HMM
0
HMM
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
OMG OMG
0
OMG
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Facebook Yorumları

yorum

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Send this to a friend