Çocuğunuza Paranın Değerini Öğretmenin 5 Yolu


0
1 Paylaşım

Finansal okur yazarlık, çocuğunuzun öğrenmesi ve yetişkinliğinde de programı gereken en mühim ama en az öğretilen konulardan biridir. Çocuklar, parayı televizyondan, arkadaşlarından ve ebeveynlerinden gördüklerinden öğrenirler. Bir anne-baba olarak çocuklarınıza her gün saatlerce ders vermeden ömürlerine doğru bir para kullanımıyla başlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Paranın sayısal değeri ve tüketimi ile alakalı çocuğunuza yardımcı olmanın esas beş yolu vardır:

Alışveriş Oyunu Oynayın

Çocuğunuza Paranın Değerini Öğretmenin 5 Yolu
Çocuğunuza Paranın Değerini Öğretmenin 5 Yolu

Alışveriş oyununun bir çok çeşiti var ve hem de siz de kendinize has bir oyun oluşturabilirsiniz. Çocuğunuza sabit miktarda para verebilir ve onunla oldukça çok yiyecek satın almasını isteyebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuza gereksiniminiz olan 5 yiyecek belirleyip her bir yiyeceğe 5 TL bütçe ayıracak şekilde çocuğunuzdan en çok malı almasını isteyebilirsiniz. Bu oyun ile çocuğunuz sınırlı miktarda para ile olası bulunduğu kadar çok yiyecek satın almak amacıyla ilişkilendirilmesi alış veriş yeteneklerini öğrenmek ve yapmak mecburiyetinde kalacaktır. Onlara alış veriş gerçeklştirmeyi öğretmenin diğer bir yolu, alış veriş listenizi ve belirli oran para sunarak listedeki ürünleri satın almasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuz amacıyla bir de motivasyon kaynağı düşündük: alışverişten artırdığı parayı ona mükafat olarak verin!

Bütçenizi Oluştururken Çocuğunuzu Dahil Edin

Aile bütçesi kavramını anlayan daha büyük çocuklar bunun bir bölümünden mesul olmaya başlayabilirler. Mesela bu sene Bodrum’da ailecek tatil mi gerçekleştirme istiyorsunuz? Çocuğunuza bütçenizi ve tatilden beklentilerinizi belirtin. Gerisine o halletsin! Çocuğunuz, en iyi fiyatları bulmak ve bütçeyi en etkili şekilde kullanmak amacıyla internet, tur şirketleri üzerinden inceleme yapsınlar ve size seçenekleri sunsunlar. Yaptıkları seçimlerde hata yapsalar bile aile bütçeniz üstünde çok az tesir yaratır ve bu hal onlara kaybınızdan daha kıymetli bir ders öğretir. Tatil yalnızca benim verdiğim bir örnekti; alış veriş harcamaları, eğlence harcamaları da bu örneğimize gayet makul seçenekler…

Bütçe Takip Araçlarını Kullanmayı Öğretin

Çocuğunuza Paranın Değerini Öğretmenin 5 Yolu 3 – ocugunuza Paranin Degerini Ogretmenin 5 Yolu

Her birimizin cebinde tespit edilen akıllı telefonlarda oynayabileceğiniz milyonlarca oyun bulunduğu gibi finansal bütçeleme ve harcamalarınızı izleyebileceğiniz programlar da bulunmaktadır. Hazırda kullandığınız şahsi finans yazılımı uygulamasını çocuklarınıza da nasıl kullanacağını gösterin. Hatta çocuklarınız bu programdan kendi bütçelerini de yönetebilir. Bütün giderleri takip etmeyi öğrenmek, kendi aile bütçelerini yönetme süreyi geldiği zaman hazır olmaları amacıyla harika bir yol olacak.

Sanal Para Yönetim Hesabı Kullandırın

Parayla nasıl yatırım gerçekletireceğini ve sürecin nasıl çalıştığını öğrenmek etkili bir tasarruf ve emeklilik planı meydana getirmek amacıyla kritik dikkate sahiptir. Çocuğunuza sanal bir yatırım hesabı açarak borsanın nasıl işlediğini ve hisse senetlerinin nasıl alınıp satıldığını öğrenebilirler. Bu, finansal haberler okumayı, dünya olaylarının borsayı nasıl etkilediğini öğrenmeyi ve bir yatırım portföyü çeşitlendirilmesinin nasıl gerçekletireceğini belirlemenin en güzel ve risksiz yöntemidir. Bu hususta çokça sanal portföy programları ve yarışmalarını internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kendi Bütçelerinde Hatalar Yapmasını Sağlayın

Çocuğunuza Paranın Değerini Öğretmenin 5 Yolu 4 – paranin degeri 2
Çocuğunuza parayı öğretin

Her insan bir kez de olsa bütçe harcamasında hata yapar. Çocuklarınızın gençken hata yapmalarına izin verin. Misal olarak sevdikleri bir saat, telefon ya da oyuncağa belirli dönemlerle aldıkları harçlığını harcadığında yeni devre başlayana kadar bir vakit diğer şeyler amacıyla paraları kalmayacak. Bırakın bunu yaşasınlar! Hatta bu tür bir hata yapmaya onları teşvik edin. Böylece harcama seçiminin doğru bir seçim olup olmadığını gözden geçirecekler ve bir dahaki sefere daha dikkatli olacaklar.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları