Çinlilerin Apple’ı korkutan WeChat anketi! İşte sonuç


0

Geçtiğimiz hafta teknoloji gündemine büyük bir yasak haberi düştü. Amerikan Hükümetinin Çin ile yaşadığı gerilimler teknolojik tarafta büyük izler bırakmaya devam ediyor. WeChat yasağı olarak nitelendirilen, uygulamanın iOS platformundan kaldırılmasını sağlayan kararname sonrası Çinli kullanıcılar söz hakkı aldı.

WeChat yasağı için Çinliler tarafını seçti

Dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri olan WeChat, ülkemizde çok az kişi tarafından kullanılıyor olsa da Çin için büyük bir anlam ifade ediyor. Çin’de 1.2 milyon kişinin katılımıyla yapılan ankete göre oy kullananların yüzde 95’i WeChat olmayan bir iPhone kullanmak yerine başka cihazları tercih edecek.

iOS platformunu kapsayan kararının ardından analistler, Çin pazarında yaşanacak düşüşün şirkete büyük zararlar vereceğini savunmuştu.

Çinlilerin Apple’ı korkutan WeChat anketi! İşte sonuç 3 – wechat yasagi apple agir darbe vuracak 2

Ünlü analist Ming-Chi Kuo, eğer WeChat yasağı için geri adım atılmazsa Apple ürünlerinin satışlarının yüzde 25 ile yüzde 30 arasında düşüş yaşayacağını belirtti. Kuo söz konusu yasağın sadece ABD sınırları içerisinde geçerli olacağına inanıyor. Eğer düşündüğü gibi olursa durum o kadar da kötü olmayabilir, muhtemelen yalnızca yüzde 5’lik bir düşüş görürüz.

WeChat yasağı için kullanıcılar sadece iOS değil, Android için de endişeli. Neredeyse tüm iletişimini WeChat üzerinden kuran halk, Android için de yasak gelirse ikinci kez sarsılabilir. Android’de durum daha kurtarılabilir iken iOS’e App Store’da olmayan bir uygulamayı yüklemek pek kolay görünmüyor.

2009 yılında Apple’ın Çin’de iPhone satmaya başlamasından beri toplamda 210 milyon cihaz satıldı. Bu büyük müşteri kitlesinin kaybedilip kaybedilmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Kaynak: https://shiftdelete.net/wechat-yasagi-apple-agir-darbe-vuracak


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları