C Class IP Nedir ? ve SEO İçin Neden Önemlidir

Merhaba eniyilerde.com ‘a rastlayanlar bugün C Class IP ve Class IP’nin SEO için öneminden bahsedeceğim ve sizden siteniz için bu konuya dikkat etmenizi öneriyorum. Yani bir web siteniz varsa bunun için bu yazıyı mutlaka okuyun ve bilmediklerinizi ögrenin. Ya da bildiklerinizi tazeleyin

Konuya girmeden önce sitemizde Çeşitli temalar, scriptler bulunmakta bunlardan SEO uyumlu olan temalarda var belki incelemek istersiniz diye linklerini buraya bırakıyorum;

Eveeeet konuya başlayalım 🙂

SEO yada backlink ile ilgilendiyseniz muhtemelen C Class IP terimini sık sık duymuşsunuzdur. Farklı C Class IP’den alınan linkler arama motoru açısından tam değer taşır deriz her zaman. Peki ama neden?

Bunun için öncelikle IP adresinin yapısını incelememiz gerekiyor. IP adresleri, ağ adresi ve host adresinden oluşmakta aynı zamanda formatlarına göre sınıflandırılmaktadır.

A sınıfı,

B sınıfı,

C sınıfı

ve D sınıfı olmak üzere 4 format olarak tanımlanırlar.

Konumuz C Class olduğu için C Sınıfını inceleyecek olursak;

94.199.206.48 ve 94.199.206.49 farklı C Class’ta değildirler. Fakat 95.173.189.141 ile 95.173.190.240 farklı C Class IP’deler.

C Class’ın SEO açısından önemi tarif edilirken il, ilçe, mahalle, sokak benzetmesi sıkça kullanılır. Aynı zamanda anlaşılması için çokta güzel bir örnektir. Şöyle düşünelim; 94.199.206.48 şeklindeki bir IP adresinin 94 olan kısmı ili, 199 olan kısmı ilçeyi, 206 olan kısmı mahalleyi ve 48 olan kısmı ise sokağı temsil etsin.

94 = İl
199 = İlçe
206 = Mahalle
49 = Sokak

Backlink alımı sırasında doğallık en önemli faktörlerden biridir. Bu açıdan bakılınca aynı sokakta oturan kişilerin birbirine referans olma ihtimali çok yüksektir ve doğal değildir. O yüzden bu doğallıktan çok bilinçli link satımıdır. Fakat aynı sokakta olmayıp aynı mahallede olan kişilerin birbirine referans olması çok daha önemlidir.

Eskiden, örneğin SEO çalışması yapan bir site sahibi bir reseller, vps ya da sunucu alıp, onlarca, yüzlerce paravan site açarak birbirine link veriyordu. Bu sayede Google PageRank açısından en önemli faktör olan backlink yönünden başarı sağlıyordu. Daha sonra farklı C Class IP’nin önemi ortaya konuldu. Böylece bu tür ücretli link alım-satım’larının minimum seviyeye indirgenmesi hedeflendi.

Başarılı oldu mu bilemem ama bir site kuracaksanız bilgili olmanız sizi daima üste çıkarır.

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkürler görüşlerinizi yorumlarda belirtirseniz hem siteme katkı sağlarsınız hem de görüşlerinizi dikkate alarak daha emin adımlarla yürümeme yardımcı olursunuz.

Kendinize iyi bakın bir sonra ki webmaster yazımda görüşmek üzere. 🙂

Sending
User Review
0 (0 votes)

Kenan T.

eniyilerde.com yazarı...

C Class IP Nedir ? ve SEO İçin Neden Önemlidir” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares