Brüt Takas Nedir, Neden Yapılır ve Ne Kadar Sürer ?


3
1 Paylaşım, 3 Beğeni

Borsa ile ilgileniyorsanız mutlaka duyduğunuz bir terimdir brüt takas. Peki nedir bu brüt takas, neden uygulanır bunları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Brüt Takas Nedir? Brüt Takas Hakkında Neler Bilmem Gerekli?

Öncelikle brüt SPK tarafından votalitenin yüksek olduğu hisse senetlerine uygulanır. Brüt takas dediğimiz olay SPK’nın web adresinde “netleştirmenin kaldırılması” olarakta ifade edilebiliyor. Brüt takas getirilen hisse senedinde internet üzerinden yapılan bütün işlemlere kapatılır. Hisse senedi ile ilgili işlem yapmak isteyen yatırımcı aracı kurumu ile yüz yüze görüşerek ya da telefon aracılığı ile işlem yapabilir. Ayrıca brüt takasa alınan hisse senedinde yatırımcılar kredili işlem yapamazlar yani sadece hesaplarındaki nakit kadar işlem yapabilirler. Satış için ise sadece hesabındaki lot miktarı kadar işlem yapabilirler.

Şirket Neden Brüt Takasa Alınır ve Ne Kadar Sürer?

Brüt takasa alınan bir şirkete ait elinizde lot var ise satış işleminin gerçeklemesi için fiziki olarak da işlem görmesi gerekiyor.Brüt takasa alınma sebebi kredili alım ve açığa satış işlemi bu hisse senedinde yapılamadığı için votalitenin önüne geçiliyor. Böylece hisse senedinde spekülatif hareketler önlenmiş oluyor. Hisse senedinin ne kadar süre ile brüt takasa alınacağına SPK karar veriyor, yani belli bir süresi yok bazen süreli olurken bazen süresiz olabiliyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
2
Başarısız
Başarılı Başarılı
1
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları