Borsada Nasıl Yatırım Yapılır ? Nasıl İşlem Yapılır ?


0

Borsa’ya girmek istiyorsanız ve kendinize “borsada nasıl yatırım yapılır ?” diye soruyorsanız yapacağınız ilk şey banka ya da güvendiğiniz bir yatırım kurumuna giderek yatırım hesabı açmak istediğinizi söylemek. Tek yapmanız gereken şey bu. Bunu yaptıktan sonra artık siz de borsada yatırım yapabilirsiniz.

Borsa Nedir ? yazımızı okuduktan sonra tekrar bu yazıya gelebilirsiniz.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır ?
Borsada Nasıl Yatırım Yapılır ?

Hisse Senedi Alım Satım Nasıl Yapılır? Hisse Senedi Alıp Satarken Neyle Karşılaşacağım ?

Banka yada aracı kurum aracılığı ile borsada işlem gören şirketlere yatırım yapabilirsiniz. Aracı kurumunuz un internet sayfası yada mobil uygulamasıı ile hisse senedi alım satım yapabilirsiniz. Standart olarak internetten takip ettiğiniz borsa (bist100) endeksi ve şirket endeksleri 15dk gecikmeli olarak görünmektedir. Canlı olarak endeks takibi yapmak istiyorsanız bütün aracı kurumlarda değişiklik göstermekle beraber aylık ücret karşılığında ( aylık işlem hacminize göre bazı aracı kurumlar ücretsiz veriyor bu hizmeti) canlı olarak anlık takip edebilirsiniz, bu konu ile ilgili aracı kurumunuzun ile görüşmeniz gerekmektedir.

Hisse senedi alıp satar iken karşılaşacağınız bir diğer şey ise komisyon oranıdır. Komisyon oranınız yine aracı kuruma göre değişmektedir. Hisse senedi alırken ve satarken aracı kurumunuz belirli oranlarda kesinti yapar.

Hisse Senedi Sattım Para Hesabımda Görünmüyor?

Hisse senedi satış işlemlerinde ödeme süresi ne kadardır, hisse senedi sattım parası ne zaman hesabıma geçer, hisse senedi satışta para ne zaman hesaba geçer? Gibi sorular yeni yatırım yapan yatırımcılar tarafından sıklıkça sorulur.

Sattığınız hisse senedi tutarı komisyon tutarı düşüldükten sonra 2 iş günü (işlemden sonraki 2. İş günü) hesabınıza düşmektedir.

Örneğin, Pazartesi satış yaptığımızda Çarşamba günü, Cuma günü satış yaptığınızda ise Salı günü hesabınıza paranız yansır.

Satış Sonrası Hesabıma Düşmeyen Para ile Borsada İşlem Yapabilir miyim?

Bu sorunuzun cevabı evet. Satış yaptıktan sonra hesabınıza düşmese dahi para sizin nezrinizde olduğu için borsada farklı şirket lere yine yatırım yapabilirsiniz.

Okumanızı tavsiye ettiğimiz yazılar:

Borsada yatırım yapmak hakkında merak ettiğiniz konular varsa bunları yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları