Borsada Kaybettiren Unsurlar – Borsada Kaybetmek


0

Borsada (bkz: Borsa Nedir ?) yatırım yapan herkesin tek bir amacı var birikimini değerlendirmek ve enflasyon kaybından korumak.. Borsada özellikle yeni yatırımcılar için hem zaman hem para kaybettiren bazı unsurlar vardır bunlara dikkat çekmek için böyle bir makale hazırladık.

BORSA’DA Kİ İŞLEMLERİN YATIRIM OLDUĞUNU UNUTMAMAK. DOĞRU ZAMANI KOLLAMAK

Borsada Kaybetmek
Borsada Kaybetmek

Bütün yatırımcılar kısa vade de daha çok kazanmak ister ama ne yazık ki her zaman yatırım yaptığımız an dan itibaren kazanamayız, hatta yanlış zaman da işlem yaptı isek örneğin, piyasalarda ciddi bir jeopolitik gerilim hakim ise ya da yatırım yaptığımız şirket ile ilgili olumsuz bir haber geldi ise aldığımız pay lar da düşüş görme ihtimali oldukça yüksek. Bu yüzden yatırım yapmadan önce kendimiz analiz yapmalıyız ve yatırım yapmak için uygun bi zamna mı buna karar vermeliyiz. Jeopoloitik olarak bir sıkıntı var ise yatırım yapacağımız şirket bundan ne kadar etkileniyor ya da şriketin beklenen bir olumlu / olumsuz haberi var mı? gibi… Bu sebeple “birikiminizi yatıracağınız, tabiri yerinde ise uyutacağınız” zamanı kendiniz analiz yapmalısınız. Çünki borsadaki altın kurallarıdan biri de alırken kazanmak, yani daha düşük fiyattan alıp daha çok kar etmek.

GERÇEKÇİLİĞİ OLMAYAN KULAKTAN DOLMA BİLGİLERE DAYANARAK YATIRIM YAPMAK

Günümüzün en büyük nimetidir internet. Sayısız kaynak içeriği ile yatırımcının en büyük silahıdır. Eski zamanlardaki gibi sadece borkerların ulaşacağı bilgiler doğrultusunda kulaktan kulağa aktarılan bilgiler ile yatırım yapma olayı internette devrimi ile bitti. Artık bir yatırı mdanışmanınız dahi var ise yinede kendiniz de analiz yaparak doğru adımlar atmalısınız. Bu zaman da kulaktan kulağa aktarma bilgiler ile yatırım yapmak son derece yanlıştır. Belkide kulaktan kulağa geneln bilgiler ile spekülatif bir oyunun parçası olacaksınız. Bu sebeple dikaktli olmakta fayda var.

PİYASA HAREKETLERİNİ DOĞRU YORUMLAMAK, DUYGUSAL DAVRANMAK

Borsada Kaybettiren Unsurlar
Borsada Kaybettiren Unsurlar

Kısa vade bir işlem açtı iseniz ve işlem açtığınız şirket ülkemizin en gözde şirketlerinden biri ise olası düşüşlerde duygusal davranmayarak yani “kağıda aşık olmayarak” doğru analizi yaparak kağıttan ayrılmak daha büyük zararlardan sizi koruyacaktır ve daha düşük fiyattan alma şansına sahip olacaksınız. Bu madde daha çok tecrübe gerektiren bir konu olduğu için sanal işlemler ile birikiminizi bağlamadan kağıdın hareketlerini takip etmek size tecrübe kazandıracaktır. Bazı düşüşlerin örneğin, hacimsiz bir düşüşün kağıt için risk teşkil etmediğini çok çabuk toplayacağını görüyor iseniz bu düşüşü doğru yorumlayarak panik satışına engel olabilirsiniz. Bu yüzden piyasa hareketlerini doğru yorumlamak gerekir. Dediğimiz gibi buda belli bir zaman sonra tecrübe ile oluyor 🙂

ACELE EDEREK İŞLEM YAPMAK

Borsada acele ederek işlem yapariseniz alırken ya da satarken gözünüzden mutlaka kaçıracağınız bazı durumları peşinden getirecektir. Alırken ya da satarken acele etmeden sakin kafa ile düşünerek işlem açmanız sizlerin için daha doğru hareket etmenizi sağlayacaktır.

Örneğin seans başlangıcı bir şirketin hisse senedini alacaksınız ve sabah seans başlangıcı hafif yükselme eğiliminde duruyor yani eksi ye düşmeden artı hareketler yapıyor. Bu kağıt yükselecek daha sabahtan yükselmeye başladı diyerek düşünmek yanlış olur. Kısa vade işlem açıyorsanız derinlik takip etmeniz sizler için koruyucu bir unsur olacaktır. Gün içi alım/satım fakrını gözlemleyerek pozisyonunuzu almanız gerekir.. gibi..

BORSADA KAR/ZARAR KARDEŞTİR, KAYBETMEYECEĞİNİZİ DÜŞÜNMEK VE GARANTİ İŞLEM OLARAK DEĞERLENDİRMEK

Borsa’da garanti kesin yükselir, asla kaybetmem diyerek bir poziyon açmak .. beklenmedik bir jeopolitik bir gelişmede ya da şirketsel bir olumsuz haber de sert yada günlük düşüşlerde piskolojik olarak kendinizi yıpratmak tan başka bir işe yaramaz ve doğru hareket etmenizi engeller. Bu yüzden portfoyunüzde satmadığınız sürece zarar da olmadığınızı düşünerek yanlış hareket yapmaktan ve doğru analiz yapmanıza yardımcı olacaktır.

Borsada işlem yapmanın riskli yatırım grubunda olduğunu unutmamak gerekir ve profesyonel yardım eşliğinde (yatırım danışmanı, portföy yöneticisi) kendi analizleriniz ile destekleyerek yatırım yapmanız kendinizi daha rahat hissetmesini sağlayacaktır.

Sizin için seçtiğimiz diğer yazılar:


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları