Borsada Bilinmesi Gerekenler Neler ? 4 Temel Bilgi


0

Borsada Bilinmesi Gerekenler Neler ? Borsada yatırıma başlamadan önce temel olarak bilinmesi gerekenleri bu yazımızda detaylıca inceliyoruz;

Borsada Bilinmesi Gerekenler

BİST100 Endeksi Nedir?

BIST 100 Endeksi, Borsa İstanbul Pay Piyasası için temel endeks olarak kullanılmaktadır. Borsa İstanbul pazarlarında işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi en yüksek 100 payın ortak performansının ölçülmesi amacıyla oluşturulmuştur.

Borsada Bilinmesi Gerekenler Nelerdir
Borsada Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

Borsa İstanbul’da (bkz: Borsa Nedir ?) işlem gören paylar, yılda 4 kez gözden geçirilerek, BIST 100 Endeksinde yer alacaklar belirlenir. Seçim, Ulusal Pazar’da işlem gören şirketlerle, Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları payları arasından yapılır. Paylar fiili dolaşımdaki payların piyasa değerine ve günlük ortalama işlem hacmine göre büyükten küçüğe doğru sıralanır. Her iki sıralamada üst sıralarda olanlar endekse alınır. Dönemsel değişiklikler, ilgili endeks dönemi başından en az 10 gün önce ilan edilir.

LOT (pay adedi) Nedir ?

Borsada lot kelimesini sıklıkla duyarız. Peki nedir bu lot ? Lot hisse senedi adet ini ifade eder.

Örnek vermek gerekir ise;

A hissesi birim fiyatı 1 tl olsun. Siz bu A hissesinden 100tl lik alım yaptığınız zaman sizin 100lot unuzu yani 100 adet hisse senedinizi ifade ediyor.

Temettü nedir ? Temettü nasıl alınır ?” yazımızı okuyun

Ne Kadar Para ile Borsada Yatırım Yapabilirim?

Borsada işlem gören şirketlere istediğiniz tutar ile yatırım yapabilirsiniz. Herhangi bir alt üst limiti yoktur.

İnternetten/Kulaktan Dolma Bilgiler İle Hisse Senedi Almak ya da Satmak

Genel de küçük yatırımcı nın (borsa tabirinde KY) yaptığı yanlışlardan en büyüğü internetten “hangi hisse senedi alınır, en çok kazandıran hisse senetleri, kesin yükselecek hisse senetleri” gibi aramalar ile karşılarına çıkan ilk hisse senedini almak oluyor. Yapılması gereken kendi piyasa takibinizi ve analizlerinizi yaparak kendi yorumlarınızı elde etmek, beklentilerinize uygun olan hisseleri satın almaktır ya da profesyonel yardım alarak aracı kurum/banka nızdaki yatırım danışmanınız ile fikir alış verişi yapmak olacaktır.

Sizin için seçtiğimiz diğer yazılar:

Borsada bilinmesi gerekenler adlı yazımızda borsada temel olarak bilmeniz gereken çoğu şeyden bahsettik eğer aklınıza takılan başka bir soru varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Borsada bilinmesi gerekenlere kısaca değindik, Youtube da Para Ustası kanalının hazırladığı bu video ise daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Borsada Bilinmesi Gerekenler

Kaynaklar; Para Ustası (YouTube)


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları