Bootstrap, webmaster dünyasında en çok tanınan ve en yaygın olarak kullanılan CSS frameworklerinden birisidir. 2018 yılında 4. versiyonu yayınlanan Bootstrap, birçok web projesinin temel taşını oluşturmaktadır. Ancak Bootstrap’in gerek boyutu, gerek de çok sık kullanılması, kimi zaman web geliştiricilerini Bootstrap alternatifi CSS framework lerini aramaya itebilmektedir.

Biz de bu yazımızda, projelerinizde kullanabileceğiniz Bootstrap alternatifi en iyi CSS frameworklerini tanıtacağız.

Diğer webmaster konuları için Webmaster Kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

eniyilerde.com

Bulma

Bootstrap Alternatifi En İyi 6 CSS Framework – eniyilerde.com – Bulma

Bulma, Jeremy Thomas’ın Flexbox ve SASS teknolojilerini kullanarak geliştirdiği, 2019 yılı itibari ile Bootstrap’in en en iyi alternatiflerinden birisidir. Bootstrap gibi açık kaynaklı olan Bulma, modern CSS kurallarından faydalanmakta olup, Bootstrap’in aksine, sadece CSS’ten oluşmakta olup; herhangi bir JavaScript koduna ihtiyac duyulmadan geliştiricilerin kullanımına sunulmaktadır. Bu yazıda bahsedeceğimiz diğer CSS frameworkleri gibi responsive bir CSS framework’ü olan Bulma’da, hem yatay hem de dikey hizalama işlemi gibi, birçok geliştiricinin başını ağrıtan unsurlar, modüler bir framework olan Bulma’nın sunmuş olduğu hazır bileşenler ile geliştiricilere sunulmaktadır. Basit bir grid sistemi bulunan Bulma, kolay öğrenilebilir olması ile de sıklıkla tercih edilmektedir.

İnternet Sitesi: https://bulma.io

Materializecss

Bootstrap Alternatifi En İyi 6 CSS Framework – eniyilerde.com – Materializecss

Google’ın tüm cihazlarda ortak biçimde, en iyi kullanıcı deneyimini sunabilmek için geliştirdiği Material tasarım, teknoloji ve inovasyonu bir araya getiren modern bir tasarımdır. Material tasarımda, elementler sadece görsel olarak hoş olmadığı gibi, aynı zamanda da belirli bir hiyerarşi ile sunulduğu için dikkat çekicidir.

Materializecss, Carnegie Mellon Üniversitesi öğrencileri tarafından Google’ın belirlemiş olduğu Material tasarım kurallarını baz alarak SASS teknolojisi ile geliştirilmiş, kullanıcı tecrübesine önem veren web geliştiricilerinin hızlı ve kolay biçimde, göze hoş gelen tasarımlar gerçekleştirebileceği modern bir CSS frameworküdür.

Düzgün çalışabilmesi için hem CSS hem de JavaScript’e ihtiyaç duyan Materializecss, Carousel, Dropdown, Modal ve Parallax gibi, birçok web projesinde kullanılan araçları direkt olarak sunmaktadır olup, özellikle mobil odaklı tasarımlarda geliştiricilerin işini çok kolaylaştırmaktadır.

İnternet Sitesi: https://materializecss.com

Semantic UI

Bootstrap alternatifi CSS framework - eniyilerde.com

Bootstrap Alternatifi En İyi 6 CSS Framework – eniyilerde.com – Semantic UI

Semantic UI, kullanıcı dostu HTML yapısı ile, göze hoş gelen responsive arayüzler sunan, 2019 yılının en popüler CSS frameworklerinden birisidir. Düzgün çalışabilmesi için hem JavaScript hem de CSS’e ihtiyaç duyulan Semantic UI’de, hataları ayıklamak, sunmuş olduğu debugging özelliği ile diğer CSS frameworklerine göre daha kolaydır.

Accordion ve rating gibi 50’den fazla componenti ile, hemen hemen tüm web projelerinin ihtiyaçlarını kapsayabilecek kadar çok araç sunan Semantic UI, sadece web sitelerinde değil, aynı zamanda birçok mobil uygulamada da geliştiriciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

İnternet Sitesi: https://semantic-ui.com

Pure CSS

Bootstrap alternatifi CSS framework - eniyilerde.com

Bootstrap Alternatifi En İyi 6 CSS Framework – eniyilerde.com – Pure Css

Pure CSS, Yahoo’nun geliştirmiş olduğu, sadeliği ve az boyutu ile, genellikle geliştiricilerin küçük kapsamdaki projelerinde kullandığı, 4 KB’tan az boyutu ile mobil dostu responsive tasarımların gerçekleştirilebeceği, en stabil CSS frameworklerinden birisidir. JavaScript’e ihtiyaç duymayan Pure CSS, diğer CSS frameworkleri gibi, tüm cihazları kapsayan kolay bir Grid yapısı sunmaktadır.

İnternet Sitesi: https://purecss.io

Milligram

Bootstrap alternatifi CSS framework - eniyilerde.com

Bootstrap Alternatifi En İyi 6 CSS Framework – eniyilerde.com – Milligram

Milligram, 2 KB’ı aşmayan boyutu ile, tüm CSS frameworkleri arasında en az boyuta sahip, en işlevsel CSS frameworklerinden birisidir. Çalışması için herhangi bir JavaScript koduna ihtiyaç duymayan Milligram, yüksek performans ve hızlı olması beklenen genellikle küçük kapsamlı projelerde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Milligram, sunmuş olduğu basit grid yapısı ile, hızlı biçimde tüm cihazlar ve tarayıcılar ile uyumlu uygulamalar geliştirebilmenize olanak sağlamaktadır.

İnternet Sitesi: https://milligram.io

Bir diğer Bootstrap alternatifi CSS framework

Tailwind CSS

Bootstrap alternatifi CSS framework - eniyilerde.com

Bootstrap Alternatifi En İyi 6 CSS Framework – eniyilerde.com –
Tailwind CSS

Tailwind, Bootstrap veya Bulma’dan farklı olarak, varsayılan bir teması ve yerleşik UI bileşenleri olmayan bir CSS framework’üdür. Tasarım konusunda kullanıcılarını belirli kurallara uymaya zorlamayan Tailwind CSS, kendi tasarımlarını uygulamak isteyen kullanıcılar için 2019 yılında fayda bazlı en ideal CSS framework’ü olarak öne çıkmaktadır.

İnternet Sitesi: https://tailwindcss.com

Burak Özdemir tarafından eniyilerde.com sitemiz için yazılan “Bootstrap Alternatifi En İyi 6 CSS Framework’ü” konusunun sonuna geldik arkadaşlar. Umarım faydalı olmuştur.

Sizde sitemizde Misafir Yazarlık yapmak isterseniz Misafir Yazar Ol menüsünden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.


YAZAR HAKKINDA

Burak Özdemir ( https://ozdemirburak.com ), yıllardır web geliştiriciliği ile ilgilenmektedir. Şu anda, kullanıcılarının, hızlı ve güvenli biçimde, anlık olarak domain sorgulama yapabildiği, Turbo Domain Search ( https://turbodomainsearch.com ) adını verdiği projesi ile uğraşmaktadır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
HMM HMM
0
HMM
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
OMG OMG
0
OMG
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Kenan

Emektar Üye

eniyilerde.com

Yorumlar

yorum

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Liste
İlgi Çekici Bir Liste Oluştur
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
GIF
GIF Formatı
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF