Black Friday Nedir ? Neden Kara Cuma Deniyor ?

Black Friday Nedir ? sorusunun cevabı ABD başta olmak üzere çoğu batı ülkesinde Şükran Gününden (Thanksgiving Day) sonraki sabah başlayan bir alışveriş günüdür. Bu alışveriş gününde çoğu mağaza kâr seviyesini maximum düzeyde tutmak için yüksek indirimler sunarak elde kalmış ürünler başta olmak üzere birçok ürünü piyasaya sunar.

Tüketicileri çılgına çevirecek ve izdihama neden olacak büyük indirimler yapılır.(%90 a varan indirimler yapılmaktadır.

Neden Kara Cuma Deniyor ? Neden Black Friday Deniyor ? - Eniyierde.com
Black Friday Nedir ? Neden Kara Cuma Deniyor ? – Eniyilerde.com

Black Friday resmi olarak bir tatil olmasa bile işverenler ve şirketler çalışanlarını o gün oluşacak ulaşım sıkıntıları ve o gün çalışanların birer alışveriş manyağı olması yüzünden Kara Cuma gününü tatil ilan etmektedir.

İnternetin ortaya çıkmasıyla Black Friday günü fiziksel ortamdan sanal ortama da sıçramıştır. Black Friday ın bir sonraki günü ise Cyber Monday adını alan ve yalnızca internet ortamındaki alışverişleri kapsayan bir indirim günü sayılır.

Kendi Siteni Açmak İster misin ?

Neden Blog Açmalıyım ? – BÖLÜM 1

Adım Adım Nasıl Blog Açılır ? – BÖLÜM 2

Blog Açtıktan Sonra Ne Yapmalıyım ? – BÖLÜM 3

eniyilerde.com

Peki Neden Kara Cuma Deniyor ? – Neden Black Friday ?

Neden Kara Cuma Deniyor ? Neden Black Friday Deniyor ? - Eniyierde.com
Neden Kara Cuma Deniyor ? Neden Black Friday Deniyor ? – Eniyierde.com

Neden Kara Cuma Deniyor ? sorusunun cevabı ise 1950 yıllarına kadar uzanıyor. İlk kez Philadelphia’da polisler tarafından kullanılan Black Friday sözcükleri o yıllarda düzenlenmiş olan etkinliklerde yaşanan kaos ortamını ve uzun araç kuyruklarının neden olduğu trafik için kullanılmıştır.

Balck Friday %90 lara varan indirimler nedeniyle Philadelphia ‘da şehir içi trafiği mahvetmişti. Bu yüksek indirim oranları için alışveriş merkezlerine akın eden insanlar yüzünden trafik kazaları ve şiddet olayları da kaçınılmaz bir hal almıştı. Şehirdeki tüm polisler bu kötü ortamı durdurma çabalarını ve o günkü iş yüklerini betimlemek için lanet ettikleri o güne Kara Cuma ismini vermişlerdi.

Black Friday ilk defa resmi kayıtlara geçmesi ise Philadelphia’da sık rastlanmayan posta pullarının bulunduğu Earl Apfelbaum alışveriş merkezinin reklam pankartı olarak kullanılmasıyla gerçekleşmiştir.

1999 yılından sonrada popülerlik kazanarak günümüze kadar gelmiştir.


Black Friday Nedir ? Neden Kara Cuma Deniyor ? – Eniyilerde.com

Bazı söylemlerin aksine Kara Cuma betimlemesi dini bir anlam taşımamaktadır. Sadece İlk defa yapıldığı günün getirdiği kaos ortamını tasvir etmek amacıyla kullanılmıştır.

Buna örnek olarak Black Monday (Kara Pazar) ve Black Thursday (Kara Perşembe) günleri verilebilir.

Ülkemizde ise Black Friday ( Kara Cuma ) dini bir saldırı olarak görüldüğü için Şirketler ülkemizde bu günü Muhteşem Cuma, Çılgın Cuma veya Harika Cuma adları ile halkımıza sunmaktadır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur arkadaşlar. eniyilerde.com siteme destek olmak isterseniz sitemizi veya yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Destek olanlara şimdiden teşekkürler.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın. 🙂

Yazıyı Beğendiniz mi ?
Sending
User Review
5 (1 vote)

Scriptci

Merhaba arkadaşlar, Bu siteyi kurma sebebim insanların istediği scriptleri tek bir site altında ücretsiz bir şekilde bulmasıydı. Ara ara başka sitelerden bulduğum scriptleri, temaları ve programları da bu sitede paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares