Bedelli / Bedelsiz Bölünme Nedir ?


0

Bugün borsa piyasasında sıkça adını duyduğumuz bedelli sermaye artırımı ve bedelsiz sermaye artırımı (bedelsiz bölünme) nın ne olduğunu yazacağız..

Bedelli sermaye artırımına giden şirketler bedel karşılığında hisse senedi dağıtarak sermaye artırma işlemidir. Yani bedelli sermaye artırımı yapan şirketin kasasına sattığı hisse senetleri karşılığı para girer. Bedelli sermaye artırımında şirketin hissedarlarının bedel karşılığında yeni ihraç edilecek hisselerden payları kadar alma hakları vardır ve buna “rüçhan hakkı” denilmektedir. Sermaye artırımında bu haklarını kullanmak istemeyen hissedarlar bu haklarını yani rüçhan haklarını borsada satabilirler. Bedelli sermaye artırımına giden şirketin ortaklarının sermaye artırımına katılmamaları durumunda doğal olarak şirket deki payları azalacaktır. Bedelli sermaye artırımına giden şirketin;

Şirketin ödenmiş sermayesi, öz sermayesi artar, Şirket hissedarlarına rüçhan hakkı,yani payları kadar alma hakkı sunar, Sermaye artırımı sonucunda şirketin piyasa değeri değişir, Şirket bedelli sermaye artırımını, şirket ortaklarının rüçhan hakkını kısıtlayarak ve sadece yeni yatırımcılara dönük şekildede yapabilir.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir ? Bedelli Bölünme Nedir ?
Bedelli Sermaye Artırımı Nedir ? Bedelli Bölünme Nedir ?

Örneğin;

x şirketinin 100 milyon TL (nominal) ödenmiş sermayesi, 250 milyon TL özsermayesi, 500 milyon TL de piyasa değeri olsun. Buradan X hissesinin fiyatı 500/100 = 5 TL çıkıyor. X şirketinin hisse başı 3.00 TL fiyattan 50% oranında bedelli sermaye artırımı yapacağını varsayalım. Bu durumda şirketin ödenmiş sermayesi 100 milyondan 150 milyona, özsermayesi ise 250 milyondan 250 + (3 x 50) = 400 milyona çıkacaktır. Elinde 10 lot X hissesi olan ve sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcı, 15 TL karşılığında 5 lot yeni hisse alacaktır ve toplam 15 lot hisseye sahip olacaktır. Bu işlem hisse fiyatını (5.00 x 100 + 3.00 x 50)/150 = 4.33 TL, piyasa değerini de 4.33 x 150 = 650 milyon yapar.

Bedelsiz sermaye artırımına (bedelsiz bölünme) giden şirket ise şirketin öz sermaye altında birikmiş kaynaklar(kar), buna bulunduğu dönemin kar ‘ıda dahil edilebilecek şekilde kullanılarak bedelli sermaye artırımının tam tersi bir nevi hissedarlar dan bedel almadan kendisi ödeyerek sermaye artırımına gitmesidir. Bu şekilde düşünebilirsiniz. Bu işlemi “bedelsiz bölünme” ya da “hisse bölünmesi” de denir. Bu konuda önemli olan bir kaç bölüm var,

Şirket hissedarlarına bölündüğü oran kadar hiç bir bedel almadan payları kadar hisse senedi dağıtır, Şirketin ödenmiş sermayesi artar, öz sermayesi değişmez, Piyasa değerinin aynı kalması için, sermaye artırımının gerçekleştirildiği gün hisse senedinin fiyatı ayarlanır.

Bedelsiz Bölünme Nedir ?
Bedelsiz Bölünme Nedir ?

Örneğin:

X şirketinin 100 milyon TL (nominal) ödenmiş sermayesi, 250 milyon TL özsermayesi, 500 milyon TL de piyasa değeri olsun. Buradan X hissesinin fiyatı 500/100 = 5 TL çıkıyor. X şirketinin kendi iç kaynaklarından 50% oranında bedelsiz sermaye artırımı yapacağını varsayalım. Bu durumda şirketin ödenmiş sermayesi 100 milyondan 150 milyona çıkacaktır. Şirketin her ortağına, eldeki mevcut 10 lot için, bedavaya 5 lot hisse dağıtılacaktır. Fakat, bu işlem X şirketinin özsermayesi ve piyasa değerini değiştirmez. Bu durumda, hisse bölünmesinin gerçekleştiği gün, X hissesinin açılış fiyatı 5/(1 + 0.5) = 3.33 TL olacaktır. Böylece şirketin piyasa değeri 150 x 3.33 = 500 milyon TL olarak sabit kalmıştır.

Sizin için seçtiğimi diğer yazılar:


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları