Bir sitenin başka bir siteden link almasına backlink denir. Kısaca sitelerin birbirlerine referans olması olayıdır. Hadi detaylı olarak ” backlink nedir ? ” sorusunu cevaplayalım…

Eğer backlink sayınız fazlaysa… Hayır, aslında kaliteli backlink sayınız fazlaysa Google gibi arama motorları sitenizi daha dikkate alır. Sitenizi adam yerine koyar.

Bu şekilde yazdığınız yazılar daha çabuk üst sıralara çıkar aynı şekilde sizin referans olduğunuz yani backlink verdiğiniz siteler’de daha sık index almaya başlar.

Backlink seo’nun en önemli adımlarından birisidir. Eğer seo hakkında yeterli bilginiz yoksa seo nedir yazımızı inceleyin

Backlink alırken nelere dikkat edilmelidir ?

Backlink nedir ?
Backlink nedir ?

Backlink almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmakta. Bu noktalardan en önemlisi sitenizi tamamen hazır hale getirmiş ve hit alan özgün yazılar paylaşmış olmanızdır.

Eğer hit alan kaliteli içerikler üretmeyip üstünde backlink almaya kalkışırsanız Google veya diğer arama motorları sizin aldığınız backlinklerin spam olduğunu anlayacaktır. Buda siteniz ve sizin adınıza okunan bir ölüm fermanı demektir.

Ayrıca backlink alırken, aldığınız backlinklerin kalıcı olması gerektiğini unutmamanızda fayda var. Eğer aldığınız bir backlink uzun bir süre sonra silinirse bu, bir referansınızın sizi terk ettiği anlamına gelir… Sonucunu tahmin etmek zor olmasa gerek.

Bunun sonucunda siteniz eğer DA/PA değerleri güçlü bir siteden aldığı backlink’i kaybetmişse bu sıralamalarda ani bir düşüşe sebep olacaktır.

Bir diğer önemli konu ise aldığınız backlinklerin çok değil, kaliteli olması gerektiğidir. Eğer backlink programlarıyla spam backlinkler alırsanız arama motorlarının kara kutularına düşmeniz an meselesi.

Bunların yanında siteniz ile aynı konuları işleyen sitelerden backlink almanız çok daha faydalı olacaktır.

“Backlink olsun bizim olsun” mantığıyla backlink almamanız sitenizin refahı için iyi olacaktır. Gidipte sadece backlink için oluşturulmuş, kendisine hayrı olmayan sitelerden veya güncel olmayan sitelerden backlink almayın. Size herhangi bir faydası olmaz, sadece spam score değerinizi arttırır.

Backlink paketi satın almalı mıyım ?

Çoğu site sahibi doğal yollarla backlink paketi almak yerine çeşitli forumlarda veya sitelerde satılan backlink paketlerini almayı düşünmekte, eğer sizde bu paketleri görmüşseniz ve almalı mıyım diye düşünüyorsanız, o düşünceden hemen kurtulun. Siteniz’e doğal yollarla backlink almanız hem Google hem de diğer arama motorlarının gözünde değerinizin artmasını sağlayacaktır.

Eğer kaliteli backlink siteleri hangileri siye soracak olursanız işte backlink alabileceğiniz otoriter siteler;

Forumlar: wmaraci, r10, iyinet, donanım haber vs.

Sözlükler: inci, ekşi, uludağ

ayrıca kaliteli sitelerden makul fiyatlara tanıtım yazısı da alabilirsiniz.

Facebook, twitter ve bu gibi sosyal medya platformlarından link almanızda siteleriniz açısından faydalı olacaktır. Ama bu linklerin backlink olmayacağını unutmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
HMM HMM
0
HMM
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
OMG OMG
0
OMG
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Kenan

Puanist

eniyilerde.com

Facebook Yorumları

yorum

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Liste
İlgi Çekici Bir Liste Oluştur
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
GIF
GIF Formatı
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF