Arama Motorları Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Bugünkü, konumuzda arama motorları nasıl çalışır ? Ne ? Ne değildir tarzı söylemleri azaltmaya yönelik yazacağım. Ufaktan başlayalım.

Başlamadan önce diğer webmaster konularım bakarsınız belki 🙂

xHTML Nedir ?

Robots.txt Dosyası Ne İşe Yarar ?

C Class IP nedir ?

GOOGLE da Üst Sıralara Çıkmak


https://eniyilerde.com/

Arama motoru nedir ?


Arama motorları, internet üzerinde bulunan. Herhangi bir makaleyi, görseli, içeriği aramak amacıyla kullanılır. Ayrıca, arama motoru denilince akla ilk gelen ” Google “. Arama moturu 3 çeşit ( bileşenden ) oluşmaktadır. Bunlar;

– Web robotu 

– arama indeksi

– Ve kullanıcı ara biriminden oluşmaktadır. Diğer bir adı, kullanıcı arayüzü dür.

BURAYA KADAR İYİSİN DEVAM 🙂

Peki, web robotu ( web crewler ) nedir ?


Tabiki, burda öncelikle şunu belirtmek isterim. Yukarıda bulunan, resim gibi insansı cinsten bir robot değil tamamen yazılım üzerine kurulu. Kısacası, yazılımdır. Resim sadece temsilidir. 


Web robotları, arama motorları tarafından internette bulunan siteleri dizinlerine kaydeder. Yani, bu amaç doğrultusunda çalışırlar. Tabiki, burda şunu söylemeyi unutmayayım. Sadece siteleri değil  video, görsel, müzik, dosya, makale her türden dosyaları yani kısacası, internette bulunan herşeyi dizinlerine kaydederler. Ayrıca, bu içeriği toplarken alan adınızdan tutun, web sitenizin her içeriğini, her dizinini ( hakkında, anasayfa, görseller vs.. ) kaydederler. Bir örnekle size bu olayı daha iyi yansıtmayı isterim. örneğin, sizin bir siteniz mevcut bir hostinge dosyalarınızı vs attınız. Bu arada, bu sitenizin altyapısı mybb veya xenforo olsun.. yan tarafta baktığınızda. Robot= 6 gibisinden birşey görebilirsiniz. Hemen, heyecanlanırsınız. Robot mu ? Ne robotu ? Evet, anlayacağınız üzere bu robotlar web robotları dır. Sitenizin içeriğini dizinlerine kaydederek sitenizi ön planda tutarlar. İçeriğiniz, ne kadar iyiyse artık. Ayrıca, bu robotlar dan adsense de mevcuttur. Sitenize gelen trafiği, içeriği izlerler. Sonuçta, kimse kimseye boş para vermiyor. Müşterilerini memnun etmek isterler. Ayrıca, size burada bir tüyo vermek isterim. Site açtığınız zaman, buraya bildirin;

https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html


Evet, umarım web robotlarını anlamışsınızdır.

Arama indeksi nedir ?


Kısacası, arama indeksi webrobotları gibi çalışmaktadır. Aynı bağlamda içeriği tarar dizine kaydeder. Yalnız, tek fark arama indeksi sıranızı belirler. Yani, örneğin; Google, veya farklı arama motorlarında ” teknoloji ” kelimesini arattığınız zaman xxx sitesi 1. Sırada diğer ccc sitesi 2. Sırada işte, arama indeksi bunu belirler.

Kullanıcı ara birimi Nedir ?


Kullanıcı ara birimi, renk tercihleri, grafikler, tasarımlar, buton şekilleri, site şekilleri, gibi gibi tasarımları yani internet kullanıcısının arama motorunda gezdiğinde kullanıcının daha deneyimli, hızlı bir şekilde dolaşmasını sağlar. Örneğin, siz bir bozuk sayfaya ( siteye ) girdiğinizde hoşlanmazsanız çıkarsınız işte burada kullanıcı ara birimi devreye giriyor. Kısacası, bozuk olan her şeyi düzenliyor.En çok, kullanılan arama motorları ?


Belirtmek isterim, bu liste karışık hazırlanmıştır.


1- Google

2- Yandex

3- DuckDuckGO

4- Bing

5- Yahoo

Konumuz, burada sona ermiştir. Birdaha ki konuda görüşmek üzere..

Anlamadığınız yerde yorum bölümünü veya iletişim sayfasını kullanabilirsiniz. Kısa Bir sürede cevaplarım. Kendinize iyi bakın.

Arada bir uğramayı unutmayın 🙂

Sending
User Review
0 (0 votes)

Scriptci

Merhaba arkadaşlar, Bu siteyi kurma sebebim insanların istediği scriptleri tek bir site altında ücretsiz bir şekilde bulmasıydı. Ara ara başka sitelerden bulduğum scriptleri, temaları ve programları da bu sitede paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares