Apple ve Google, Fortnite’ı sildi! İşte nedeni


0

Apple App Store ve Fortnite arasındaki anlaşma askıya alındı. 25 Temmuz 2017 tarihinde piyasaya sürülen hayatta kalma oyunu, kendisine ait olan para biriminden dolayı cezalandırıldı.

Google ve Apple App Store Fortnite için yaptırımda bulundu

Epic Games tarafından geliştirilen bu yapım Apex Legends ve PUBG gibi ciddi rakipler karşısında ayakta kalmaya çalışıyor. Kısa bir süre önce Apple’ın geliştiricilerden aldığı komisyon oranı gündemi meşgul etmişti.

Geliştiriciler, komisyon uygulamasının yüzdesinden oldukça şikayetçi. Zira Apple ücretli uygulamalardan, uygulama aboneliklerinden ve uygulama içi satım alımlardan ilk yıl yüzde 30 oranında komisyon alıyor.

Bu oran ikinci yılda yüzde 15’e düşüyor ve öyle devam ediyor ancak Epic Games yüzde 30 oranını atlatmayı başardı. Bunun üzerine harekete geçen Apple, Fortnite’ı kendisine ait olan uygulama mağazasından kaldırdı.

Apple ve Google, Fortnite’ı sildi! İşte nedeni 3 – apple app store fortnite ile bagini kesti iste nedeni 1

Epic Games, Fortnite’ın para birimi olan V-bucks’ın satın alınması konusunda yüzde 20’ye varan indirimler sağladığını duyurdu. Oyuncular, bu indirimi doğrudan ödeme yaptığı takdirde elde edebiliyor.

Doğrudan ödeme sayesinde Apple’ı atlatabilen Epic Games, bu indirimin PlayStation, Xbox, Nintendo Switch, PC ve Mac kullanıcıları için geçerli olduğunu belirtti. Böylece oyuncular ödeme konusunda App Store gibi bir aracı platform kullanmayacak.

Apple ve Google, Fortnite’ı sildi! İşte nedeni 4 – apple app store fortnite ile bagini kesti iste nedeni 2

Bilindiği üzere Epic Games de Apple’ın komisyon uygulamasından şikayetçi. Avrupa Birliği, ABD, Rusya, Çin, Telegram ve Spotify da Apple’ın bu uygulamayı derhal sonlandırmasını istiyor.

Fortnite, bugün alınan diğer bilgilere göre Google Play Store mağazasından da kaldırıldı. Android tarafında da ambargo yiyen Epic Games, konuyla ilgili yasal haklarını kullanarak Apple ile Google’a dava açtı.

Eğer bir Fortnite oyuncusuysanız yüzde 20’ye varan indirimlere ulaşmak için buraya” tıklayabilirsiniz. Sizce bu konuda hangi taraf haklı? Yorumlarınızı ve değerlendirmelerinizi bekliyoruz.

Kaynak:https://shiftdelete.net/apple-app-store-fortnite-ile-bagini-kesti-iste-nedeni


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları