Apple köşeye sıkıştı: Geri adım atmak zorunda kaldı!


0

Apple bu aralar popüler cihazlarının dışında bambaşka olaylar ile anılıyor. ABD yönetiminin politikaları gereği Çin merkezli şirketlerle sorun yaşayan Apple, gündemden düşmüyor. Epic Games’in oyunu Fortnite’ı silmesiyle tansiyonun yükselmesine neden olan Apple, bir diğer tarafta WeChat ile sorun yaşıyordu. Bilmeyenler için WeChat dünya çapında kullanılsa da Çin’de 1 milyarı aşkın kullanıcısı olan çok yönlü bir mesajlaşma uygulaması. Apple WeChat yasağı ne durumda, şirket neden geri adım attı?

Apple WeChat yasağı tarafında gelinen son nokta

ABD yönetimi Çin merkezli uygulamaların birçoğuna savaş ilân etmiş durumda. Hal böyle olunca ABD merkezli şirketler de bu kararlardan etkileniyor. Dünya çapında önemli kullanıcıya hitap eden Apple da bu yasaklardan ve savaşlardan etkilenen şirketler arasında yer alıyor.

Yakın zaman önce Çin’de oldukça popüler olan ve 1 milyarı aşkın kullanıcısıyla Çin’in WhatsApp’ı olan WeChat yasaklanmasıyla gündeme gelmişti. Daha doğrusu, Apple’daki uygulamasının silinmesi gündeme geldi. Hal böyle olunca Çin’deki Apple kullanıcıları duruma isyan etti.

Pek çok medya platformunda durum haberleştirildi ve dikkat çekti. WeChat kullanıcıların yalnızca mesajlaşmak için kullandığı değil aynı zamanda sosyal medya ve mobil ödeme gibi şekillerde kullandığı çok yönlü bir uygulama olarak tanımlanıyor.

Apple köşeye sıkıştı: Geri adım atmak zorunda kaldı! 3 – Apple WeChat yasagi 01

Bu tartışmaların ardından Çin’in popüler mikroblog sitesi Weibo’da yaklaşık 1 milyonu aşkın kişinin katıldığı bir anket gerçekleştirildi. Ankette kullanıcılar eğer, WeChat’i App Store’dan yükleyemezlerse, Apple’ın iOS destekli telefonunun onlar için bir faydasının olmayacağını, yüzde 95’nin telefonlarını değiştireceğini söylediği ortaya çıktı.

Yine bu anketin yayımlanmasından sonra Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın WeChat’i App Store’dan kaldırmak zorunda kalması durumunda, küresel iPhone satışlarının yüzde 25 veya yüzde 30 düşeceğini söylüyor. Bu ise Apple’ın asla istemeyeceği bir şey.

Bunların ardından Bloomberg’teki bir habere göre, Apple’ın Çin’deki WeChat için özel bir ayrıcalık yapacağı ve kaldırmak gibi bir durumun şu an için söz konusu olmadığı ortaya çıktı. ABD’de bu durumun ne olacağı aşikâr ancak yine de Apple WeChat yasağı için geri adım attığını söylemek mümkün.

Kaynak: https://shiftdelete.net/apple-koseye-sikisti-geri-adim-atmak-zorunda-kaldi

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları